Son günlerce koronavirüs salgını yaşam biçiminde ve özellikle çalışma hayatında ciddi değişikliklerin yaşanmasına neden oldu. Çalışma hayatında dijitalleşmenin nemi, evden çalışma sistemine geçilmesi ile birlikte bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle bankacılık sektöründe gerçekleştirilen işlemlerin çeşidinin artırılması ve daha profesyonel hale getirilmesi için yeni düzenlemeler üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Salgın sonrasında dijital bankacılık sisteminin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Yeni Torba Yasa ile birlikte bankacılık sektöründe önemli değişikliklerin yapılması bekleniyor. Artık ister yazılı ister sözlü onay gerektiren işlemler olsun, herhangi bir farklılığa neden olmadan haberleşme cihazları üzerinden işlemler sorunsuz bir şekilde onaylanabilecek.

Bankacılık İşlemlerinin Neredeyse Tamamı Dijital Ortamlarda Yapılacak!

Sermaye Piyasası Kanunu içerisinde yapılan değişimler göz önünde bulundurulduğu zaman yatırım kuruluşları ile portföy yönetim şirketlerinin müşterileri ile aralarındaki ilişkinin de aynı şekilde düzenlenmesine zemin hazırlanacak. Artık hesap açmak, banka kartı çıkartmak gibi banka şubelerine gidilerek yapılması beklenen tüm işlemlerin dijital ortamlardan zaman ve enerji tasarrufu sağlayarak gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Yeni tebliğin yapılan düzenlemeler sonrasında önümüzdeki ay hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu sayede online işlemlerin önü açılacak. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden online olarak bankalarla kişisel veriler paylaşılabilecek ve ardından yüz yüze yapılması beklenen tüm işlemler hızlı bir şekilde online kanallar üzerinden yapılacak.

isbilgisi.com