Merkez Bankası tarafından alınacak kararın faiz artırımı olması halinde faiz oranları taşıt kredilerine olduğu gibi yansıyacak. Açıklama yapmakta olan uzmanlar, bu yükselişin mevduattan önce kredilere denk geleceği ve 5 puan gibi bir noktayı bulacağını söylendi.

Korona salgını dönemi çerçevesinde yurttaşların daha kolay araç temini noktasında yardımcı olmak maksadıyla kredi faizleri bir zaman indirilmişti. Fakat şu anda taşıt kredi faizlerinin 5 puan civarında arttığı gözlemleniyor. % 20 düzeylerinin üzerinde seyrediyor.

KREDİ FAİZLERİ YÜKSELMEYE DEVAM

Mevduat faizleri inmeye devam etmekteyken, kredi faizleri, yükselmeye devam ediyor. TL olarak ticari noktadaki kredilerde faiz miktarı 8 Ocak ve öncesi ile değerlendirildiğinde kıyasla % 20,90'a kadar yükseldiği görülüyor.

KONUT KREDİLERİ

Habere göre, konut kredileri faiz miktarı değişmeyerek, % 18,61 oranında kalacak. Analistler ise, bu noktada yaptıkları açıklamalarında faiz artırımının akabinde bankaların uygulamakta oldukları faiz miktarının hızlı bir şekilde arttığını ifade ettiler.

Bankalar zor zamanlar yaşayan vatandaşların kredi ihtiyaçlarını çeitli kampanyalar düzenleyerek temin etmek için yoğun bir çaba harcarken Merkez Bankası açıklamaları doğrultusunda faiz oranlarını belirliyorlar. Pandemi döneminin mevcut sıkıntılı döneme denk gelmesiyle birlikte vatandaşların kredi ihtiyacı doğmuş ve neredeyse her kesim temin edilecek uygun kredileri araştırmaya başlamıştı. Pandeminin biteceği zaman sonrası ekonomistler tarafından yorumlanıyor.