Ana Sayfa EKONOMİ Bank Pozitif Bütün Hisselerini Satma Kararı Aldı

Bank Pozitif Bütün Hisselerini Satma Kararı Aldı

İsrailli banka olan Bank Hapoalim, satılıyor. 2015 yılında satış için görüşmeler yapılsa da gerçekleşmemişti.

6
0
Paylaş

İsrailli banka olan Bank Hapoalim, ülkemizdeki yatırımları arasında bulunan Bank Pozitif’teki bütün hisselerini satma ihtimallerini değerlendirdiklerini açıkladı. Bank Pozitif, 2012 yılında şubelerinin hepsini kapatarak yeni nesil bir bankacılık sistemine geçiş yapmıştı. Bank Pozitif bu noktada yaptığı açıklamasında, bireysel bankacılıklar kapsamında kredi başvurularının internetten yapılacak kredisi onaylanmış olan kişilerin ise evraklarını imzalayabilmesi için işyerine, eve hatta pastaneye bile götürdüğünün duyurusunu yapmıştı.

Bank Pozitif bu noktada mevduat bankacılığına adım atabilme adına Adabank’a da başvurusunu yapmıştı. Bankanın %30.17’si ise Cıngıllıoğlu ailesine aittir. Bank Pozitif için ülkemizle İsrail arasında 2009 yılında yaşanan One Minute ile 2010 yılında gerçekleşmiş olan Mavi Marmara gerginliklerinin arasından son olarak ise 2015 yılında satış için bazı görüşmeler yapılmıştı. Görüşmeler bankaların yönetimleri tarafından da teyit edildi.

Bank Pozitif ülkemizde İsrail’in en büyük yatırımlarından birisi olarak görülmektedir. Bank Pozitif’te ana hissedar olan Hapoalim Investments’in bankada yer alan payı ise %69.83’dir. bankanın geriye kalan kısmı ise Halit Cıngıllıoğlu ailesine ait olan C faktoring şirketinde yer almaktadır. 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sırasında devletin el koymuş olduğu ilk bankalardan birisi olan Halit Cıngıllıoğlu’nun bankası Demirbank ilk başta TMSF’ye devroldu sonrasında ise 350 milyon Dolara HSBC bankasına satılmıştır. Halit Cıngıllıoğlu ise bu noktada bankacılıktan vazgeçmeyerek kızı Damla için 2002 yılında TMSF’den 2001 yılında el konulmuş olan Toprak Bank’a ait bir yatırım olan Bank Pozitif’i almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here