Dün ABD Türkiye Büyükelçiliği tarafından vatandaşlarına Türkiye'de terör saldırısı olacağına dair uyarı yapılması ve ABD'nin Türkiye'deki temsilciliklerini geçici süreyle kapatmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tepki gösterdi. Bakan Soylu bunun büyük bir devletin yapabileceği bir hareket olmadığını söyledi.

BAKAN SOYLU'DAN ABD BÜYÜKELÇİLİĞİNE TEPKİ

Gazetecilerin ABD'nin tavrının kendisine sorulması üzerine açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Büyük devlet iseniz eğer sizin bazı sorumluluklarınız vardır. İstediğimi yaparım diyerek ortaya çıkamazsınız. İstahbarat elde etmiş olabilirsiniz ve vetandaşlarınızı da korumak isteyebilirsiniz. Buna bir şey diyecek halimiz yok. Ancak alınacak kararları bir başka ülkeyi töhmet altında bırakacak şekilde internet üzerinden açıklayamazsınız.” dedi.

YAPILAN TERÖRE HİZMETTİR!

ABD'nin yaptığı adaptan yoksundur diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu yadırgatıcı bir davranıştır. Anlaşılan ABD'yi yönetenlerde usul, erkan kalmamış. Bu istihbarat bilgilerini bizler de diğer ülkeler için alıyoruz. Ancak teröre hizmet edecek şekilde, korku ve panik yaratmak için çıkıp yaygarasını yapmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SOYLU SERT KONUŞTU

Diplomatik bazı usullerin ABD tarafından çiğnendiğini söyleyen Bakan Soylu, “Bir istihbarat bilgisi aldığınızda muhatap olan ülke ile diplomatik girişim yaparsınız ve ona göre bir yol haritası belirlersiniz. Bu bir gerekliliktir. Aksi ise edepsizliktir, adapsızlıktır. ABD Büyükelçiliği bunu yapmıştır.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com