Bakan Selçuk Duyurdu: Bin Lira Destek Ödemeleri Bugün Başladı! Kimler Bu Destekten Faydalanabilir?

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen aileler içinde Sosyal Yardım desteği bugün başladı. Daha önce pek çok haneye ulaştırılan yardımın, yeni kişiler için yapılacak ödemeleri Bakan Selçuk tarafından yapılan duyuru sonrasında paylaşıldı. Ödemeler bugün yapılıyor! Peki bin lira destek ödemesini kimler alabilir?

EKONOMİ 19.04.2020 - 15:30 19.04.2020 - 15:30

Koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler ışığında, maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara bin liralık destek ödemesi yapılacağı açıklamıştı. Geçtiğimiz haftalarda uygulanan sistem sonrasında pek çok kişi bin lira destek ödemelerinden faydalandı. Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk müjdeli haberi vererek pek çok aileye daha bin liralık ödeme yapılacağını duyurdu.

‘Ekonomik İstikrar Paketi’ kapsamında ödenecek olan destek ödemeleri için bugün çalışmalar başladı. Bakan Selçuk yeni bir müjdeli haber paylaşarak yeni ödemelerin 2 milyon 300 bin haneye yapılmaya başlandığını belirtti. Bugün itibariyle bin liralık ödemeler başlatıldı.

Sosyal Yardım Ödemeleri İçin Başvurular Nasıl Yapılacak?

İkinci defa başlatılan yardım destek ödemelerinin tamamlanmasının ardından toplam 4.5 milyon haneye ulaşılmış olacak. Bu destekten 1. Faz’da olduğu gibi bir başvuru sürecinin gerçekleştirilmeyeceği öğrenildi. Bu sefer bakanlık tarafından titizlikle yürütülen bir çalışma sonrasında ekonomik sıkıntı çeken vatandaşların tespit edilmesi ve ardından PTT görevlileri aracılığıyla evlerde yapılmasına karar verildi.

Daha önce ödeme almamış olan kişilerin seçilmesine dikkat edilecek. Söz konusu başvurular evden çıkmadan e devlet üzerinden yapılacak. Ardından bakanlık tarafından değerlendirilerek en çok ihtiyacı olan ailelere ulaştırılacak. Bu süreçte ihtiyaç sahibi vatandaşların yalnız bırakılmaması için çalışmalar devam edecek.  

isbilgisi.com