Koronavirüs önlemleri her geçen gün biraz daha genişletiliyor. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan yeni bir açıklama sonrasında sosyal yardım ödemelerinin yeniden ele alındığı ve sonucunda zam yapıldığı açıklandı. Ödemelerin ne kadar olduğu, hangi sosyal yardımların zamdan etkilendiği konusunda Zehra Zümrüt Selçuk tarafından detaylı bir açıklama yapıldı.

Sosyal Yardım Tutarları Ne Kadar Oldu?

Virüs salgını ile mücadele kapsamında alınan kararlar arasında sosyal yardımlara da yer verildi. Günümüzde sosyal yardımlardan en çok kadınların  faydalandığı belirlendi. Sosyal yardım alan kadınların oranı yüzde 61 olarak belirlendi.

Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalarda, ‘Virüs salgını ile mücadele ettiğimiz şu dönemlerde, sosyal yardımlarda da artışa gidildi. Kadınlara verilen sosyal yardımlar için yaptığımız zamla birlikte Şartlı Doğum Yardımı 100 lira olurken, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı desteği ise 325 liraya çıkartıldı’ dedi. 2019 yılında sağlık programları adı altında gerçekleştirilen desteklerden 1.3 milyon kişinin faydalandığına dikkat çekti. Verilen sağlık destekleri için toplam 433 milyon lira harcama yapıldı.

Sosyal yardım ödeneği alan vatandaşlara bu dönemde destek vermek için yüzde29 oranında bir artış yaşandığı açıklandı. Yeni zamlarla birlikte desteklerde Şartlı Sağlık Yardımı, Şartlı Lohusalık Yardımı ve Şartlı Gebelik Yardımı alacakların faydalanacağının altı çizildi.