Koronavirüs önlemleri çerçevesinde alınan önlemler genişletildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamalarda işverenleri yakından ilgilendiren bir duyuruda bulundu. İşverenlere süreç içerisinde verilen kısa çalışma ödeneği, yapılan birtakım değerlendirmelerin ardından yapılıyordu. Bu değerlendirmelerin şartlara uygun olup olmadığının belirlenmesi için belirli bir sürenin geçmesi bekleniyordu.

TBMM’den geçen koronavirüs ekonomik önlem paketinin içeriğinde işverenleri de yakından ilgilendiren bir karar bulunuyor. Kısa Çalışma Ödeneği alabilmek için başvur yapan pek çok işverenin uygunluk tespit sürecini beklemeleri gerekiyordu. Bu süreçte bekleme yapmaya gerek kalmadan ödemelerin gerçekleştirilmesine ve yaşanabilecek mağduriyetin ortadan kaldırılmasına zemin hazırlandı.

İşte Çıkaran İşverene Para Cezası Geliyor

Çıkarılan yeni yasa ile birlikte çalışanlarının hayatlarının güvence altına alınması amaçlanıyor. Salgını fırsat bilerek işten çıkarma gerçekleştiren ve vatandaşların mağdur olmalarını sağlayan işverenler için yeni cezai yaptırımlar geliyor. İş akdinin 3 aylık süreçte feshedilmesi yasaklandı. Bu süreçte iyi niyet kurallarına uyum sağlamayan ve zorluk çıkarak çalışanlar, yasa gereği işten çıkarılabilecek. İşverenin bir işçinin iş akdini sonlandırması halinde brüt asgari ücret tutarında para cezası verileceği açıklandı.

15 Mart sonrasında çeşitli sebeplerle işsiz kalan vatandaşlar için günlük 39.24 lira olmak üzere aylık 1.177 lira para ödemesi yapılacak. 15 Mart öncesinde işsiz kalan vatandaşlar için uygulama geçerli olmayacak.