Koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de derinden etkiledi. Vatandaşın ve işverenlerin yaşamış olduğu ekonomik sıkıntının çözülmesi için hükümet tarafından önlem destek paketleri açıklanmıştı. Salgının boyutu değiştikçe açıklanan destek paketlerinin de içeriği genişletilmeye devam ediliyor.

Salgından pek çok sektör etkilenmişken üretim yapan tarım sektörü ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler de gelecek için endişelenmeye başladılar. Süreçten zarar göreceklerini, üretim yapamayacaklarını ve ürünlerinin ellerinde kalacağını düşünen çitçiler, ekonomik sıkıntı endişesi yaşamaya başladılar.

Bakan’dan Çiftçileri Rahatlatacak Açıklama Geldi!

Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Samsun Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Görüntülü toplantı sırasında sektörü değerlendirdi.

Salgın öncesinde 70 farklı ilde sektör temsilcileri ile görüşen ve bu süreçte yaşanabilecek tüm sorunları masaya yatıran Pakdemirli, video konferans yoluyla katılmış olduğu toplantı sırasında sektördeki yeni sorun ve endişeleri de değerlendirmeye aldı. İstek ve beklentiler üzerine çalışma yapan Pakdemirli bu süreçte tüm söylenenlerin görüşüleceğini belirtti.

Pakdemirli bu süreç içerisinde endişe duyan çiftçilere seslendi. Açıklamalarında ‘Hiçbir çiftçimiz ve üreticimiz endişe yaşamasın. Bu süreç içerisinde ekmeye devam etsinler. Tek bir ekilmedik alan bile bırakılmasın. Kimse almazsa biz devlet olarak almaya devam ederiz. Kimse bu süreçte endişe duymasın. Kimsenin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz’ dedi.

Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamalar çiftçilerin yüzünü güldürdü ve rahat bir nefes almalarını sağladı.