Bakan Kurum'dan 4.000 Konut Müjdesi! Yüzde 50 İndirimli, 0 Faizli, 2 Yıl Geri Ödemesiz, 18 Yıl Taksit İmkanı!

İzmir depreminin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum depremden zarar gören evler için depremzedelere büyük bir müjde verdi. Yeni yapılacak olan konutların maliyetlerinde yüzde 50'ye varan indirim müjdesini duyuran Bakan Kurum ödeme kısmında ise görülmemiş imkanların hak sahiplerine tanınacağını ilan etti.

EMLAK 07.11.2020 - 11:33 07.11.2020 - 11:33

İzmir depreminin ardından kurmaylarıyla beraber bu şehre kamp kuran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başta hasar tespit çalışmaları olmak üzere tüm çalışmaları yerinde takip etmeye devam ediyor. Deprem nedeniyle mağdur olan vatandaşlarla sık sık bir araya gelen Bakan Kurum son olarak depremzedelere büyük bir müjde duyurdu.

İZMİR'E YENİ KONUTLAR YAPILACAK!

Depremzelere yeni konutlar temin edebilmek için çalışmalara başladıklarını ilan eden Bakan Kurum, “Acı bir deprem yaşadık. Burada hasar tespit ve hak sahipliği çalışmalarını sürdüryoruz. Yıkılan ve ağır hasar alan binalar. Bunlar AFAD'dan hak sahibi olacaklar. Bakanlığımız tarafından ya binaların olduğu yere veya aynı bölgede bir başka alanda konut inşa edeceğiz. Bu konutlar zemin dahil en fazla 5 katlı olacaklar ve 2+1 olarak inşa edilecekler. 3+1 konut almak isteyen depremzede hak sahibi vatandaşlarımız başka alanda inşa edeceğimiz konutlardan alabilecekler.” dedi.

YÜZDE 50 İNDİRİM, İKİ YIL GERİ ÖDEMESİZ, 0 FAİZ, 18 YIL TAKSİT!

AFAD'dan hak sahibi olanlar için yeni yapılacak konutlarda maliyet hesaplaması gerçekleştirileceğini belirten Bakan Murat Kurum, “Depremzedeler için imkanlarımızı seferber ederek bu yeni konutların maliyetlerinde yüzde 50'ye varan indirimler yapacağız. Bu maliyet hesaplamasının ardından ortaya çıkan tutarı vatandaşımız ilk 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 18 yılda ödeyecekler. Ayrıca bu ödemelerden kesinlikle faiz alınmayacak. Maliyetin tamamı eşit taksitlerle tahsil edilecek.” ifadelerini kullandı.

Konutları orta hasarlı olan ve risk grubunda bulunan evlerde oturanları da düşündüklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu vatandaşlarımız için çeşitli imkanlar tanıyacağız. Elbette evi yıkılan, binaları ağır hasar alan vatandaşlarımıza sunduğumuz imkanların aynısını veremeğiz ama onların ödeme koşullarına yakın imkanlarla konut sahibi olmalarına olanak tanıyacağız. Buna ek olarak orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımı da yapacağız.” şeklinde konuştu.

4.000 KONUT İNŞA EDİLECEK!

Deprem mağdurları için İzmir Bayraklı'da inşa edilecek konutların projesi ile alakalı olarak da bilgi veren Bakan Murat Kurum, “Bayraklı Şehir Hastanesi'nin hemen yanında bulunan 1 milyon 380 bin metrekarelik alanda yaklaşık 4.000 konut inşa edeceğiz. İlave rezerv alanlarla İzmir'in kentsel dönüşüm için ihtiyacı olan tüm konut sorununu çözeceğiz. Yapılacak olan konut projesinde zemin dahil 4 veya 5 katı geçmeyen binalar inşa edilecek. Tüm Türkiye'ye örnek teşkil edecek bu projede yeşil alanlar, sosyal donatılar yer alacak. En geç 1 ay içerisinde tüm konutların inşaatına başlıyoruz. Bir yıliçerisinde de hak sahibi vatandaşlarımıza konutları teslim edeceğiz.” dedi.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@