Ülke sınırları içerisinde yaşayan ve belirli bir gelir düzeyinin altında kalan vatandaşlar için birçok farklı kategori altında sosyal yardım modelleri geliştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, aralık ayında da arama motorlarında sıklık ile sorgulanan kamu kurumları arasında yerini aldı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2006 yılından bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına aktardığı yardım modelleri arasında yer alan evde bakım maaşı hizmeti, her ay olduğu gibi bu ay da hak sahipleri tarafından en çok sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu. Aralık ayı ödemelerinin hesaplarına geçip geçmediğini merak eden vatandaşlar, bakanlıktan gelen açıklamaları yakın takibe aldı. Bu noktada önemli bilgiler veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, aralık ayı ödemelerine ilişkin detayları paylaştı. 

BAKAN DERYA YANIK’TAN ARALIK AYI EVDE BAKIM MAAŞI AÇIKLAMASI!

Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı

bakan-derya-yanik-duyurdu-aralik-ayi-evde-bakim-maaslari-yatmaya-basladi

Temmuz ayında yansıtılan zam oranı ile birlikte 3 bin 336 TL’ye yükseltilmiş olan evde bakım maaşı hizmetine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, şu ifadeleri kullandı: “Bakıma ihtiyaçları olan ağır engelli vatandaşları ve ailelerini ekonomik olarak desteklemek amacı ile bu ay toplamda 1 milyar 885 TL tutarında Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara aktarmaya başladık. 565 bin vatandaşımız bu ay bu yardım modelinden yararlanıyor. Ödemelerin bütün engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim. Engellilik alanına dair Türkiye Yüzyılı Vizyonumuzun kimseyi geride bırakmayan toplum vizyonu ile hareket ederek, engelli vatandaşların sosyal çevrelerinde, ayrımcılığa uğramadan toplumsal hayatın tüm alanlarına bağımsız ve aktif bir şekilde katılabilmelerini sağlayabilmek olduğunu da vurgulamak isterim.” 

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA EKRANI ARALIK 2022

Evde bakım maaşlarının yatıp yatmadığını merak eden vatandaşlar, e- devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilmektelerdir. Ayrıca maaşını Ziraat Katılım Bankası’ndan alan vatandaşlar da bankaya kayıtlı bulunan cep telefonu numaraları üzerinden BAKIYE yazıp 4747’ye kısa SMS göndererek de hesaplarını kontrol edebilmektelerdir.