Bakan Değişimine Piyasalar Nasıl Cevap Verdi? Dolar, Euro, Ons Altın, Gram Altın ve Çeyrek Altın Ne Kadar Oldu?

Türk ekonomisinde büyük bir değişimin başlaması piyasaları da ciddi anlamda etkiledi. Haftaya Türk lirası değer kazanımı ile başlarken Hazine ve Maliye Bakanı'nın Lütfi Elvan olduğunun açıklanması ile bu kazanımların bir kısmı geri alındı. Peki yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın ilk görev gününde para piyasaları nasıl hareket etti? Dolar, euro, gram altın,ons altın ve çeyrek altın ne kadar oldu?

EKONOMİ 10.11.2020 - 17:19 10.11.2020 - 17:19

Türkiye'de ekonomi yönetiminde yapılan büyük değişikliklerin para piyasalarında önemli yansımaları oldu. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın yerine Naci Ağbal'ın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yerine Lütfi Elvan'ın göreve başlamasıyla Türk lirası daha öncekinden farklı bir pozisyon aldı.

Haftanın ilk işlem gününde Türk lirası önemli derecede yükselirken diğer tüm piyasalara göre önemli kaznaımlar elde etti. Haftalardır dolar kurunun yüksek seyri haftanın ilk işlem gününde kesilerek kazançlarını Türk lirasına iade etmek zorunda kaldı. Euro kuru ve altında da buna bağlı değişimler yaşandı.

DOLAR NE KADAR OLDU?

Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan'ın açıklanmasıyla dolar kuru Türk lirasına karşı değer kazanmaya başladı. 8,10 TL'den işlem gören dolar kuru akşam saatlerine doğru 8,25 TL'ye yükselirken ardından bir düşüş hareketi ile 8,21 TL'ye düştü. Dolar kurunun kendisine pozisyon aradığı gözlemlenirken yine de yeni ekonomi yönetiminin politikaları tam anlamıyla ortaya çıkmadan ani bir yükseliş hareketi beklenmiyor.

EURO NE KADAR OLDU?

Türk ekonomisinde yaşanan kriz ile euro kuru 10 TL barajını aşmıştı. Ancak ekonomi yönetimindeki değişimlerle euro da Türk lirasına kazançlarını geri verdi. Sabah saatlerinde euro kurunda da dolardaki gibi yükseliş hareketi başladı. Euro kuru şu anda 9,69 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

ONS ALTIN KAÇ DOLAR OLDU?

Ons altındaki fiyat değişimleri piyasa gereği Türkiye'deki ekonomik gelişmelerden bağımsız olarak hareket ediyor. Dün ABD'de duyurulan aşı haberlerinden sert bir şekilde etkilenen ons altın 50-60 dolar kadar günlük kayıp yaşamıştı. Ons altının kayıpları bugün de devam ederken şiddeti daha farklı oldu. Ons altın 1877 dolara kadar geriledi.

GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN KAÇ TL OLDU?

Hem ons altının hem de dolar kurunun fiyat değişimlerinden etkilenerek belirlenen gram altın ve çeyrek altın fiyatlarında da hareketlilik yaşandı. Gram altın ons altındaki düşüşe rağmen dolar kurundaki hafif yükselişle fiyat dengesini korusu. Gram altın şu anda 495 TL'den satılıyor. Çeyrek altında da benzer bir görüntü hakim oldu. Çeyrek altın şu anda 818 TL'den satılıyor.

Para piyasalarının alacağı pozisyona dair büyük bir merak yaşanırken Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yapmış olduğu ile açıklamada enflasyonla mücadele ve mali disiplin vurgusu yaptı. Bakan Elvan'ın bu açıklamalarına piyasalar olumlu tepki verirken uygulanacak politikalar merakla bekleniyor.

Ekonomi haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@