Seçime oldukça kısa bir zaman kala depremzede vatandaşlar tarafından oyların nasıl kullanıldığı konusunda merak edilenler artmıştı. Durum bu şekilde iken, Adalet Bakanlığı tarafından konu hakkında herhangi bir açıklamanın gelip gelmeyeceği de merak edilmeye başlanmıştı. 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde vatandaşlık görevini yapmak isteyen binlerce vatandaşa bu süreç hakkında açıklamalar yapıldı. 

CarrefourSA etiket fiyatlarını yarıya indirdi! CarrefourSA etiket fiyatlarını yarıya indirdi!

Gaziantep ilinde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, seçim süreci ve daha pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. 

NEREDE KULLANDIYSA ORADA SAYILACAK! 

Depremden etkilendiği için farklı ilde oy kullanmak zorunda kalan depremzede vatandaşların oy kullanım sürecine ilişkin Bakan Bozdağ, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ikametgah adreslerini esas alıp ilan edecek. Örneğin deprem felaketi olmasaydı Gaziantep'teki bir kardeşimizin ikameti burada gözüküyor ama İstanbul'a gitti. Nüfusunu oraya aktardığında ya da orayı ikinci adres diye gösterdiğinde bulunduğu adreste de oy kullanabiliyordu. Deprem nedeniyle ikameti değişen vatandaşlarımız, gittikleri yeri ikinci adres göstererek burada yer alabilirler." ifadelerine yer verdi. 

Bu durumun üniversite okuyan öğrencilere de yapıldığını açıklayan Bozdağ, "Yurtlarda kalan üniversite öğrencilerimizin esas adresi de memleketlerinde. Ama diyelim ki İstanbul'da okuyor çocuklar. Ne yapıyor? Orada ikinci bir adres olarak, diğer adres olarak gösteriyor. Orada nüfusa kaydedilip seçmen yazıldığında okuduğu yerde oy kullanabiliyor. Ayrıca askıya çıkınca eğer listede ismi yoksa 2 hafta içinde ismini yazdırabiliyor. Burada aynı usul işleyecek. Yeni bir usule gerek yok, ihtiyaç da yok. Bizim yasalarımız buna cevap veriyor. Nerede kullandıysa orada sayılacak. Bundan önceki bütün seçimlerde de böyle oldu." şeklinde konuşarak uygulanan usulde büyük değişikliklerin yapılmadığı öğrenildi.