Yükselen enflasyon sebebi ile sene başında yüzde 50,5’lik zam ile duyurulan ve 4 bin 253 TL’ye yükselen asgari ücret, enflasyonun yükselmeye devam etmesi sonucunda temmuz ayında tarihte ilk kez ara zam için masaya oturulmasına yol açtı. Yapılan görüşmeler sonucunda asgari ücrete yüzde 30’luk bir ara zammın yansıtıldığı öğrenildi. 

Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte 2022 yılı içerisinde toplamda yüzde 80’in üzerinde zam almış olan asgari ücret, dışarıdan bakıldığında tatmin ediyor gibi görünse de gerçek hiç öyle olmadı. Hem ocak ayında hem de temmuz ayında yansıtılan zamlardan hemen sonra enflasyonun tekrar yükselişe geçmesi, yapılan zammı da kısa süre içerisinde eritti. Bu durum milyonlarca asgari ücretliyi ve dolayısı ile de ailelerini etkilerken gözler Ocak 2023 zamlarına çevrildi. 

Yeni dönemin asgari ücret zammını belirlemek amacı ile 7 Aralık tarihinde resmen başlamış olan toplantı süreci yakından takip edilirken Meclis’te yapılan bütçe görüşmelerinin ardından bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, işçileri hayal kırıklığına uğratan ifadeler kullandı. 

BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRET DEĞERLENDİRMESİ!

bakan-bilginin-asgari-ucret-aciklamasi-hayal-kirikligi-yasatti-8-bin-tlye-yuksek-fiyat-vurgusu

Hem işveren hem de işçi taraflarının katılım sağladığı asgari ücret belirleme toplantısının ilki 7 Aralık tarihinde yapıldı. İkinci toplantı için gözler 14 Aralık tarihine çevrilirken işçi ve işveren taraflarından gelen asgari ücret beklentileri, kamuoyunda yankı uyandırdı. Bu sene işverenler olarak makul zeminde belirlenen bir asgari ücret için ellerini taşın altına koyacaklarını ifade eden yetkililer, her iki tarafı da mağdur etmeyecek bir zam oranının belirlenmesini istediklerini belirtti. 

Görüşme süreci halen devam ederken birçok farklı kanaldan asgari ücret tahminleri gelmeye başladı. İşçilerde genel olarak 8 bin TL ve üzeri tutarlarda bir asgari ücret beklentisi varken Meclis’te yeni bir konuşma yapan Bakan Bilgin’in 8 bin TL seviyesi için “çok yüksek” ifadelerini kullanması, hayal kırıklığı yaşattı. Bakan Bilgin yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Çalışmalar başlamadan önce kamuoyunun beklentisini öğrenebilmek amacı ile bir araştırma yaptırdım. Araştırmaya göre kamuoyunun ortalama beklentisi çok yüksek çıktı. 8 bin TL’nin üzerinde. İş verenlerin beklentisi ise 7 bin TL civarında.”

Türkiye'nin otomobili TOGG'un fiyatı ne kadar olacak? Türkiye'nin otomobili TOGG'un fiyatı ne kadar olacak?

3600 EK GÖSTERGEYE DEĞİNDİ!

Konuşmasında haziran ayının sonunda tamamlanmış olan 3600 ek göstergeye de değinen Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “3600 ek gösterge mevzusunu çözeceğimizi belirtmişti. Teknik çalışmaları yaptık ve orada kapsamlı bir düzenleme yapıldı. İlk olarak 4 meslek grubunu kapsıyordu. Sonrasında biz onu genişlettik ve yaklaşık olarak 6 milyona yakın bir orana çıkardı. Bu düzenleme Türkiye’nin son dönemlerde yaptığı en köklü sosyal düzenlemedir.”