Uzun süredir beklenen EYT teklifi dün Meclis'te yapılan görüşmeler sonucunda yasalaştı. Alınan bu kararın ardından bu anı bekleyen 2 milyon 250 bin emeklilikte yaşa takılan kişiler için yaş sorunu ortadan kalkmış oldu. Bakanlık tarafından bu kanun teklifi ile birlikte sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi olan sigortalıların emekli aylığına hak kazanma koşullarından yaş şartının kaldırılması düzenlenmiştir. Bu madde ile birlikte emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için sorunun ortadan kaldırıldığı açıklanmış oldu. 

Dün yasalaşan EYT'nin ardından bugün Çalışma Bakanı Bilgin tarafından da açıklamalara yer verildi. Yapılan açıklamalarda bütçe konusuna değinildi. Bunun yanı sıra da EYT'lilerin maaşlarını alabilecekleri ilk tarihi de açıkladı. 

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU! 

Konuya ilişkin açıklamalar yapan Bakan Bilgin, 

"Bütçeye ek yük olmayacak, hepsinin planlaması yapıldı. Meclis Genel Kurulu'nda yasalaşan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra başvuru yapabilecek. Hak kaybı olamayacak panik yapmaya gerek yok. E-devletten üzerinden müracaat yapılabiliyor. İlk maaş nisanda." şeklinde konuştu. 

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

Yapılan bu açıklama ile birlikte e-Devlet üzerinden başlayacak olan başvuruların ardından ilk maaşların da Nisan ayında verileceği ifade edilmiş oldu.