Senenin başından bu yana birçok farklı kategori altında önemli çalışmalar yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip edilen kamu kurumlarından birisi oldu. 2022 yılının başında ilk olarak 3600 ek gösterge çalışmalarına başlayan sonrasında ise senelerdir beklenene EYT için harekete geçen bakanlık, geçtiğimiz günlerde de 2023 asgari ücret zammına ilişkin yapılan görüşmelerde aktif olarak rol aldı.

Sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi, 3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesi, EYT yasası ve daha pek çok farklı çalışma ile 2022 yılını sonlandırmaya hazırlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni dönem de çalışanlar yararına kararlar alınacağına işaret etti. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde düzenlenmiş olan basın açıklamasında yer alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bakanlık çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Katıldığı bir canlı yayın programında memur ve emeklileri yakından ilgilendiren bilgilendirmelerde bulunan Bakan Bilgin, memurlar ile de müjdesini paylaştı. 

BAKAN BİLGİN’DEN MEMURLARA MÜJDE!

bakan-bilgin-duyurdu-maliye-bakanligi-vergi-dilimleri-uzerinde-calisma-baslatti

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

Geçtiğimiz akşam bir canlı yayına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memurları yakından ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Yıl içerisinde kademeye ve kuruma bağlı olmak üzere yüzde 27’ye kadar çıkan gelir vergisi kesintilerine değinen Bakan Bilgin, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Maliye Bakanımız ile birlikte talepleri değerlendirdik. Şu an vergi dilimlerine ilişkin bir çalışma yapılıyor. Bakanımız bunu açıkladığı zaman oldukça önemli bir etkisi olacak. Kamu çalışanlarının aylık kazançları çok daha rahatlayacak. ‘Ocak ayında aldığımız maaşı temmuz ayında niçin alamıyoruz?’ tartışmaları son bulacak.”

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRDİ!

2 bin 500 TL’den 3 bin 500 TL’ye yükseltilen ve yeni dönemde ne kadar zamlanacağı merak edilen en düşük emekli maaşına ilişkin de konuşan Bakan Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “en düşük emekli maaşının hangi seviyede olacağı, tüm zamanlar ve oranlar belirlendikten sonra ortaya çıkacak. Emekli maaşları, primler ile bağlantılıdır. Muhalefet ‘kimse prim ödemesin’ diyor. Bu söylem, bağlantıyı ortadan kaldıran bir söylem. Bizler, prim ödemesi yaparak emekli maaşı alıyoruz. Asgari ücret ile bu konuyu birbirine karıştırmamak lazım.”