BAE, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı yeni cumhurbaşkanı olarak atadı

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan (MBZ), merhum Cumhurbaşkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın bir gün önce vefat etmesinin ardından Cumartesi günü Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yeni cumhurbaşkanı oldu.

Devlet tarafından işletilen WAM haber ajansı, ülkenin yedi şeyhliğinin yöneticilerinin kararı Körfez ulusunun önde gelen emirliği Abu Dabi’deki Al Mushrif Sarayı’nda düzenlenen bir toplantıda aldıklarını söyledi.

Rahmetli Cumhurbaşkanı Khalifa bin Zayed Al Nahyan’ın Cuma günü 73 yaşında ölmesinden sonra geldi. Güç geçişi, bu ABD müttefiki yedi şeyhlikten oluşan ulusun 1971’de bağımsız bir ulus haline gelmesinden bu yana yalnızca üçüncü kez bir başkan seçtiğine işaret ediyor.

Şeyh Khalifa’nın hem kendisinin hem de Şeyh Muhammed’in babası Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan’ın yerine geçtiğini gören sonuncusu, 2004’teki ölümünden bir ay sonra geldi. Cumartesi günkü duyurunun hızı, Şeyh Khalifa’nın ölümünden sadece bir gün sonra gerçekleşti. Birlik gösterin ve Batılı askeri güçlere ev sahipliği yapan bu önemli petrol ve gaz üreticisi ulusun istikrarı konusunda dünyaya güvence verin.

BAE Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiri resmi, Abu Dabi Kraliyet Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Mohamed bin Zayed al-Nahyan'ı (sağda), BAE'nin son Cumhurbaşkanı Şeyh Khalifa bin Zayed için bir cenaze namazına katılırken gösteriyor Al Nahyan 13 Mayıs 2022'de Abu Dabi'de bir camide. (Fotoğraf: Hamad al-Kaabi / Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanlığı / AFP) /

WAM, oyu, gökdelenlerle dolu Dubai kentini de içeren ülkenin şeyhliklerinin yöneticileri arasında oybirliği olarak nitelendirdi.

Dubai’nin hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, oylamadan sonra Twitter’da yaptığı açıklamada, “Onu tebrik ediyoruz ve ona biat ediyoruz ve halkımız ona biat ediyor.” Dedi. “Bütün ülke, Allah’ın izniyle, onu şan ve şeref yollarına sokmaya onun önderliğinde yönleniyor.”

BAE bir bütün olarak, ülke genelinde işletmelerin kapatılacağı ve Şeyh Halife’nin onuruna gösterilerin durdurulacağı üç günlük bir yas dönemi gözlemliyor. Elektronik reklam panolarının tümü, Cuma gecesi bayraklar yarıya indirilirken merhum şeyhin Dubai’deki görüntüsünü gösterdi.

61 yaşındaki Şeyh Muhammed, 2014 yılında geçirdiği felçten bu yana BAE’nin fiili başkanı olarak görev yapıyordu ve üvey kardeşi Şeyh Halife’nin kamuoyundan kaybolduğunu gördü. Onun liderliğinde, BAE bölgede daha askeri odaklı bir yaklaşım benimsedi ve Yemen’de bugüne kadar devam eden kanlı, yıllarca süren savaşta Suudi Arabistan’a katıldı.

MBZ ayrıca uzun süredir hem Müslüman Kardeşler’den hem de İran’dan şüpheleniyor, muhtemelen 2011 Arap Baharı’ndan sonra BAE’deki muhafazakar grupları hedef alan bir kampanya düzenliyor ve Batı’yı nükleer programı ve İran’a desteği konusundaki endişeleri nedeniyle Tahran’a karşı daha sert bir tavır almaya çağırıyor. Bölgedeki paramiliter gruplar. İsrail ile yeni bir İran karşıtı eksen yaratan Ortadoğu’nun yeniden düzenlenmesine öncülük etti.

Bununla birlikte, koronavirüs pandemisinden bu yana, Şeyh Muhammed yönetimindeki BAE, bölgesel bir rekabet içinde olan İran ve Türkiye ile bağlarını iyileştirmeye çalıştı.

Ayrıca, petrol zenginliği ve ticaret merkezi statüsü ile birleştiğinde, BAE’nin bölgedeki ve ötesindeki Emirlik etkisini genişleten askeri gücünü güçlendirdi.

Onun alçakgönüllü yönetimi altında BAE, uzaya bir adam gönderdi, Mars’a başarıyla bir görev başlattı ve ilk nükleer reaktörünü açarken, petrol kaynaklı nüfuzunu daha iddialı bir dış politika geliştirmek için kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.