Her geçen gün ağırlaşan ekonomik şartlar altında başlarını kendi sahip oldukları bir eve sokmak isteyen vatandaşlara müjdeli haber TOKİ’den geldi. Pandemi döneminde kendi evinde oturmanın rahatlığına kavuşmak isteyen vatandaşlar için TOKİ ucuz konut başvuruları başladı. Buna göre ev sahibi olmayı hayal eden vatandaşlar, maaşları 5 bin TL’nin altındaysa TOKİ’den ev başvurusunda bulunabilecek. Uygun fiyatlı ev sahibi olmak isteyenler için 35 şehirde konut satışı başladı. Vatandaşlar TOKİ ucuz konut başvurularının nasıl ve nereden yapılacağını merak ediyor.

TOKİ Ucuz Konut Başvuru Duyurusu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Türkiye'nin çeşitli illerinde ucuz konutları satışa çıkardı. Bütçelerine uygun koşullar altında kendi evlerine sahip olmak isteyen vatandaşlar, başvuru detayları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. TOKİ ucuz ev başvuru şartları da kurum tarafından açıklandı. TOKİ ucuz konut başvuruları koronavirüs pandemisi sebebiyle e-Devlet üzerinden alınıyor. Ancak internet dışında başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar için de Ziraat Bankası ve Halkbank şubeleri aracılığıyla da başvuru işlemleri yapılabiliyor.

TOKİ Ucuz Konut Başvuru Şartları Açıklandı

TOKİ’den ucuz konut satın alabilmek için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Bunun yanı sıra başvuru sahibinin TOKİ konut projesinin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmasına dikkat ediliyor. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvura yapanların ise projenin şehrinde en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

Başvuruda bulanacak kişilerin daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartına dikkat ediliyor. Kişinin ayrıca kendisine eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun olmaması önem taşıyor. Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmazken, sıradan vatandaşların başvuru tarihi itibarıyla 25 yaşını doldurmuş olması isteniyor. Ayrıca vatandaşların aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekiyor. (İstanbul ilinde gelir şartı 6.000 TL olarak uygulanıyor.)

isbilgisi.com