Ayder Yaylası İçin Yeni Karar! 1750 Araçlık Kapalı Bir Otopark İnşa Edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından bugün Ayder Yaylası'nda yapılan incelemeler sonrasında yeni yatırımlar üzerinde çalışmalar yapılacağı açıklandı. Bu süreçte 1750 kişilik kapalı bir otoparkın inşa edilmesi gündeme geldi.

GÜNDEM 13.06.2020 - 20:06 13.06.2020 - 20:06

Uzun bir süredir Ayder Yaylası üzerinden yenileme ve koruma projesi devam ediyor. Konu hakkında bölgede yapılan değerlendirmeler sonrasında yeni kararların alındığı belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bölgeye gelerek bazı değerlendirmelerde bulundu. Bugün yaptığı incelemelerin ardından verilen yeni kararları da anlattı.

Ayder Yaylası İçin Otopark İnşa Edilecek!

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan ve muhteşem doğası ile dikkat çeken Ayder Yaylası içerisinde yapılan incelemeler sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum değerlendirmelerde bulundu. Bölgede yapılan çalışmaların temelinde doğanın korunması, kültürel mirasa saygı duyulması ve bununla birlikte tüm bu sürecin gelecek nesillere aktarılması için bir çalışma yapıldığı belirlendi.

Rize’de doğanın ve kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında Rize’de son 18 yıllık süreç içerisinde 20 milyar liralık bir yatırım yapıldığı belirlendi. Bundan sonraki dönemde de yatırımların devam etmesi bekleniyor.

Yaylada gelen ziyaretçiler için bir seyir terası kurulması amaçlanıyor. 50 milyon liralık bir yatırım bedeli ile hazırlanan çalışma sonrasında şimdilerde yayla girişine 1750 araçlık kapalı bir otoparkın inşa edilmesi bekleniyor. Bu otopark görüntüyü bozmaması için yerin tamamen altına inşa edilecek. Bu sayede bölgedeki doğal güzelliklerin de korunması amaçlanıyor.