Türkiye yeni yılın ilk gününde büyük bir tartışma içerisinde kendisini bulduç Sözcü Gazetesi bugünkü sayısında 2020 yılının felaketlerini sıralayan bir manşetle okurlarının karşısına çıktı. Ancak bu haber altında Ayasofya'nın ibadete açılmasının eklenmesi de tepki çekti. Çok yoğun tartışmalar başlayınca açıklamalar da ardı ardına gelmeye başladı.

KİMSE SÖZCÜ OKUMASIN!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bir açıklama yaparak, “Ben Sözcü Gazetesi okumuyorum. Kimse de bu gazeteye para verip okumasın. Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması 2020'nin felaketi değil taçlı yıldızıdır, büyük bir hasrete son verilmesidir. Tabiki bahsettiğimiz hasret bunların hasreti değil milletimizin hasretidir. Sözcü'nün nelere hasret olduğu da aşikardır.” dedi.

BU ZİHNİYET HANGİ TOPRAKLARA AİT?

Sözcü Gazetesi'ne bir başka tepkiyi ise TBMM Başkanı Mustafa Şentop gösterdi. Mustafa Şentop yaptığı açıklamada, “Ayasofya gibi büyük bir özleme son verilmesini 2020'nin felaketleri arasında gören ve hatırlanmak istenmeyen olaylar arasında değerlendiren bir zihniyet bu topraklara ait değildir? Hangi toprakların zihniyetinin tezahürü olduğunu ise aziz milletimiz gayet iyi bilmektedir.” ifadelerini kullandı.

MİLLETİMİZİN DEĞERLERİNE DÜŞMAN OLANLARA YAZIKLAR OLSUN!

Sözcü'ye tepkisini gösterenlerden birisi de AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu oldu. Akbaşoğlu “yazıklar olsun” diyerek başladığı açıklamasını, “Ayasofya'nın ibadete açılıp aslına dönmesini felaketler arasında gösteren ve milletimizin değerlerine düşman olan bu zihniyeti yabancılaşmışlara yazıklar olsun. Başörtüsüne düşmanlık ederek milletin arasına fitne sokan CHP'li eski vekil ile Sözcü'nün beslendiği kaynak aynıdır.” şeklinde konuştu.

BUNLARIN MİLLİ DEĞERLERLE KAVGASI VAR!

Sözcü'ye tepki verenler arasında AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de yer aldı. Ömer Çelik yaptığı açıklamasında, “Bunların bu milletin her değeri ile kavgası var. Millete ait olan “Egemenlik kayıtsız şartsız miilete aittir.” ilkesini de sevmiyorlar. İstedikleri kadar konuşsunlar. Ne mutlu Ayasofya hasreti son bulan aziz milletimize.” dedi.

BASIN İLAN KURUMU İNCELEME BAŞLATTI!

Öte yandan Sözcü Hazetesi'nin manşeti ile alakalı olarak Basın İlan Kurumu da harekete geçti. Bir son dakika açıklaması yapan Basın İlan Kurumu, “Sözcü Gazetesi'nin bugünkü manşetinde Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır. Bu haber toplumun farklı kesinlerinde ciddi tepkiye neden olmuş ve vicdanları yaralamıştır. Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre ilgili haber resen ele alınarak gerekli işlemler yapılacaktır.” denildi.

isbilgisi.com