Ana Sayfa DÜNYA Avusturya’da Cami Kapatma Kararı İptal Edildi

Avusturya’da Cami Kapatma Kararı İptal Edildi

Avusturya’da kapatılması kararlaştırılan 6 cami için mahkeme kararı bozdu.

7
0
Paylaş

Viyana bölge Mahkemesi Arap din cemaatine ait 6 caminin kapatılmasına ilişkin kararda sona gelindi. Viyana bölge Mahkemesi kararının hukuka aykırı olduğunu hükmetti. Geçen yıl Arap din cemaatine ait 6 caminin aşırı sağcı hükümet tarafından kapatılmasına yönelik operasyon düzenlenmişti.

Avusturya İslam cemaati tarafından yapılan yazılı açıklamada da bir yana Bölge İdare Mahkemesi’nin başbakanlığa bağlı Din İşleri dairesi tarafından alınan karar ile 6 Cami kapattığını duyurmuştu. Ayrıca bölgede görev yapan bir gazetede mahkemenin Din İşleri dairesinin kapatma kararına ilişkin almış olduğu karar da usul hatası yaptığını ve cemaatin eksiklerini gidermek için gerekli surelerin tanınmadığı bu nedenle de alınan kararın hukuka aykırı olduğu tespit edilmişti.

Avusturya İslam cemaati başkanı Ümit Fırat konuyla alakalı bir açıklama yaptı. Bu süreçte mahkemenin çok önemli rol aldığına değinen Ümit Vural “hükümetlerin camileri kapatma girişiminin boşa çıktığını ve geçen yıl alınan kararın Avusturya İslam cemaati bünyesinde faaliyetlerini sürdüreceğini söyledi.”

Ayrıca yerel haber yapan bir kuruluşa göre Avusturya’da sağcı hükümet geçen yıl Ramazan ayında Türklere ait 7 caminin siyasal İslam ile mücadele iddiası ile kapatılması yönünde karar çıkartmıştı. Türklere ait olan camilerin kapatılması konusunda teknik bir takım gerekçeler gösteren Avusturya hükümeti caminin gerekli düzenlemeleri yapmasının ardından Ramazan Bayramında tekrardan Cami ibadete açmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here