Ana Sayfa DÜNYA Avustralya’da Sel 300 Bin Sığır Telef Oldu

Avustralya’da Sel 300 Bin Sığır Telef Oldu

Avustralya sel felaketinde 300 binden fazla sığır telef oldu. Sele kapılan sığır sayısı 7-8 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.

12
0
Paylaş

Avustralya sel felaketi yaşıyor yaşanan sel felaketinde toplam 300 bin sığır telef oldu.  Richmond Belediye Başkanı John Wharton “üzücü haberi vererek sadece buradaki bölgelerden gelen miktar sel suları ve diğer ilçeler de toplam olarak 7-8 milyon sığır bulunuyor. Daha fazla hayvanın kaybedeceğimizi dair hiçbir şüphemiz yok açıklamalarında bulundu. “

Avustralya’nın Queensland eyaletindeki Townsville kenti sel felaketi ile çalkalanıyor. Yaşanan sel felaketinde binlerce ev suyun altına gömülmüştü. Bu felakette tam olarak 300 binden fazla büyükbaş hayvan telef oldu. Avustralya’da yapılan haberlere göre geçtiğimiz hafta 1 yıllık yağmurun yağdığı Townsville kenti ve çevre kentlerde suların çekilmeye başlaması ile beraber maddi zararların boyutu da kesinleşmeye başladı. Sezona kurak giren ancak sonrasında sellerin vurduğu bölgede 300 milyon dolar değerinde 300.000 büyükbaş hayvanın ölümü gerçekleşti.

Zarar Düşündüğümüzden Çok Daha Fazla

Kentte sel suları altında kalan binlerce ev ve iş yeri var hasar tespit çalışmaları halen daha devam ediyor. Yaşanan yağmur barajların taşmasına neden oldu özellikle çiftliklerde yüz binlerce hayvan sele kapılarak telef oldu.

“ Sele kapılmayan hayvanların yiyecek bulamadığı için telef olduğu öğrenildi. Richmond Belediye Başkanı John Wharton, sel felaketinin beklenenden çok daha büyük olduğunu savundu. Telef olan büyükbaş hayvanların değerinin 1000 doların üzerinde olduğunu söyleyen Başkan Sadece bu bölgede telef olan insan hayvan sayısı 300.000 toplamda 7- 8 milyon hayvanın sele kapılarak telef olduğunu düşünüyoruz dedi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here