Fransa’dan sonra Avustralya’da bir adım atarak Google ve Facebook’ a savaş açtı. Haber paylaşımlarından elde edilen reklam gelirlerinin ülkede bulunan yerel medya şirketleri ile paylaşmalarını istedi. Bu süreçte yeni bir düzenleme getirdiğini açıkladı. Ülkede internet reklamlarından elde edilen gelir son derece yüksek. Bir yıllık reklam geliri incelemesine bakıldığında 5.7 milyar ABD doları olduğu açıklandı.

2019 yılında hazırlanan detaylı bir raporun ardından reklam için harcanan bütçenin ciddi bir kısmının ise Google ve Facebook için harcandığı belirlendi. Facebook bu süreçte Avustralya tarafından alınan karara ‘hayal kırıklığı’ tanımını yaptı. Google ise bu süreç içerisinde Avustralya ile iş birliğini sürdürmek istediklerinin altını çizdi.

Avustralya hükümeti bu süreç içerisinde Google ve Facebook için reklam gelirlerinin yerel medya şirketleri ile paylaşılmasını istedi. Daha önce Fransa’da benzer bir çalışma içerisine girmişti.

Facebook ve Google Reklam Gelirlerini Paylaşmak İstemedi

Avustralya hükümetinden konu hakkında ‘Yerel medya şirketlerinin yapmış oldukları talepleri değerlendirdik. Reklam gelirlerinin paylaşılması konusunda Facebook ve Google ile görüştük. Ancak iki tarafta reklam gelirlerini paylaşmak istemediğini dile getirdi’ dedi. Bunun üzerine ülkede yeni bir kanun üzerinde çalışmalar başladı.

Geçtiğimiz yıl ise hükümet tarafından iki dev şirkete uyarı yapılmıştı. Pazar payında önemli ölçüde bulunan güçlerini doğru kullanmaları için bazı görüşmeler gerçekleştirilmişti. Alınan karar ve yaşanan yeni gelişmelerin ardından iki dev şirketin tavrı merak konusu oldu.

isbilgisi.com