Türkiye'de yaşayan sığınmacıların Avrupa Birliği tarafından desteklenmesine yönelik uygulamalar devam ediyor. Avrupa Birliği'nden bugün gelen habere ve alınan yeni karara göre Türkiye'de sığınmacılar için yürütülen Sosyal Uyum Yardım(SUY) programı kapsamında dağıtılan Kızlay Kart ile sığınmacıların çocuklarının eğitimlerine devam etmeleri için uygulanan Şartlı Eğitim yardımı (ŞEY) programı desteklenmeye devam edilecek. Bu desteklemeler 2021 yılına kadar sürecek.

AB TÜRKİYE'DEKİ SIĞINMACILARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK!

AB fonlarından yapılan desteklerle Türkiye'de 1,8 milyon sığınmacının temel ihtiyaçları için nakit yardımı verildiği bildirildi. Ayrıca 700 bin çocuğun da eğitimine katkı sunulduğu açıklandı. Tüm bu desteklemelerin bütçelerinin ise AB tarafından karşılandığı ifade edildi. Ayrıca AB tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'de şu anda 4 milyon sığınmacı bulunuyor. Bunların yüzde 70'inin ise kadın ve çocuklardan oluştuğu vurgulandı.

6 MİLYAR EUROLUK MUTABAKAT!

Avrupa Birliği ileTürkiye arasında 29 Kasım 2015'te varılan anlaşma gereği Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye 3 milyar euroluk bir fon taahhüt edilmişti. 18 Mart'ta ise bu fona 3 milyar euroluk yeni bir fon eklenmesi kararlaştırılmıştı.

Geçtiğimiz hafta Türkiye'deki Sığınmacılar İçin Mali yardım programı (FRIT) kapsamında ödenmesi gereken 6 milyar euroluk fonun tamamının sözleşmelerde güvence altına alındığı bildirilmişti.

isbilgisi.com