AVM'ler Masrafları Azaltmak İçin Harekete Geçiyor! AVM'lerde Klimalar Devre Dışı Mı Bırakılacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık iki ay kapalı kalan ve geçtiğimiz günlerde yeniden açılan AVM'lerde elektrik tüketiminin azaltılması için yeni bir çalışma başlatıldığı bildirildi. AVM'ler oldukça durgun olan işler nedeniyle masraf kısma konusunda çeşitli tedbirleri uygulamaya sokmaya hazırlanıyorlar. AVM'ler'de klimalar devre dışı mı bırakılacak?

İŞ DÜNYASI 21.05.2020 - 11:16 21.05.2020 - 11:16

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle ticari hayat büyük bir darbe yedi. Ticaretin ana merkezi durumunda olan AVM'ler yaklaşık iki aylık kapalı kalma sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde kısmen açıldılar.

AVM'LER BEKLEDİKLERİ TİCARİ İLGİYİ GÖREMEDİLER

AVM'lerin açılmasıyla beraber eski iş hacmine kavuşmak için aylar geçmesi gerektiği gerçeği de ortaya çıktı. Kısmen açılan AVM'lerde yemek bölümleri, oyun alanları ve sinemalar kapalı bulunuyor. Müşterilerin en yoğun olarak kullandıkları alanların kapalı olması nedeniyle AVM'lerde ticari faaliyetler oldukça düşük bir noktada devam ediyor.

YENİ EKONOMİK TEDBİRLERİ GÜNDEME ALDILAR

AVM'lerde beklenen gelirlerin elde edilemeyecek olması nedeniyle AVM yönetimleri yeni ekonomik tedbirler almak zorunda kaldılar. Henüz tasarı aşamasında olan bu tedbirler kapsamında AVM'lerde masrafların ksıılması yönünde adımlar atılacak.

AVM'LERDE KLİMALAR KAPATILACAK MI?

AVM'lerdeki masraf kalemlerinin ciddi bir miktarı elektrik harcamalarından meydana geliyor. Bu da genellikle klimaların harcadığı elektrik nedeniyle yüksek faturalandırmaya yol açıyor. Bu konuda yeni bir düzenleme hazırlığınd aolan AVM'ler klimaların derecelerinde değişiklik yapmak ve bazı klimaları tamamen devre dışı bırakmak gibi seçenekleri görüşüyorlar.

AVM'lerde ortak kullanım alanlarında klima dereceleri 23-24 şeklinde ayarlanıyordu. Bunu 27-28 dereceye çıkartmayı düşünan AVM'ler bazı iş yerlerinde de klimaların tamamen kapatılmasını gündemlerine aldılar.

isbilgisi.com