AVM Mağazaları Zor Durumda! Yeni Sisteme Geçilmezse Mağazalar Bir Bir Kapanabilir!

Koronavirüs salgını alışveriş merkezlerinde bulunan dükkanları da etkiledi. Alışveriş merkezlerine gitmeyen vatandaş alışverişlerini online kanallar aracılığıyla yapmayı tercih ediyor. Bu noktada kiralarını ödemekte zorlanan pek çok dükkanın kepenk indirmesine az kaldığı belirlendi. Yeni bir ödeme sistemi önerildi...

EKONOMİ 18.04.2020 - 21:49 18.04.2020 - 21:49

Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlara sık sık evde kalmaları yönünde çağrılar yapılıyor. Bu süreçte salgınla mücadele sosyal izolasyonun ve mesafe kurallarının bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve vaka sayısını kontrol altına almak açısından son derece önemli olduğu belirtiliyor.

Salgın kapsamında alınan önlemlerde pek çok mağaza ve marketin açılış kapanış saatlerine sınırlama getirildi. Bu süreçte alışveriş merkezlerinin de erken kapanıp geç açılması gerektiğine karar verildi. Bu karardan en çok alışveriş merkezlerinde bulunan mağazaların etkilendiği öğrenildi.

Virüs salgını nedeniyle kendini eve kapatan halk mecbur kalmadıkça sokağa çıkmıyor. Alışveriş merkezleri haftalardır boş. Alışveriş yapmak isteyen binlerce vatandaş online alışveriş sistemini daha etkin biçimde kullanmaya başladı. Alışveriş merkezlerinde bulunan mağazalar ise adeta sinek avlıyor.

Ciro Üzerinden Kira Sisteminin Getirilmesi Öneriliyor

Alışveriş merkezlerinde bulunan mağazaların sinek avlaması üzerine ciro oranları gittikçe düştü. Dükkan kirasını ve çalışanların maaşlarının çıkarılmaması ekonomik bir sıkıntının yaşanmasına neden oldu.

BMD Başkanı Sinan Önce konu hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Pek çok dükkan sahibinin zor durumda olduğunun altını çizerek, alışveriş merkezlerinin yeni ödeme sistemine geçmeleri gerektiğini ve elde edilen ciro üzerinden maaş alınması gerektiğini ifade etti. Aksi halde birkaç ay içerisinde pek çok dükkanın sürece dayanamayarak kapanacağı düşünülüyor.

isbilgisi.com