Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Şartları ve Hesaplama Yöntemleri

Askerlik borçlanmasının yapılması, erkeklerin erken yaşta emekli olabilmesi için önemli bir uygulamadır. Bu yazımızda sizlere Askerlik Borçlanması ücretini, borça miktarının belirlenmesini, Askerlik Borçlanması Müracaatını ve Askerlik Borçlanmasında İstenen Evrakları detaylı olarak anlatacağız.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 25.10.2019 - 10:54 25.10.2019 - 10:54

Askerlik borçlanma işlemi, askerlik yapanların borçlandırmak istediği süreye göre ayarlanır. Bu sayede erkekler askerlik borçlanma işleminden sonra erken emekli olabilme şansını elde eder. Askerlik borçlanma işleminin zamanında yapılması gerekir. Verilen zamanda yapılmayan başvurular daha sonra hiçbir şekilde kabul edilemez.  

Askerlik Borçlanması Ücreti

Askerlik borçlanma işleminin yapılması için erkeklerin askerlik yapmasının ardından 1 ay sürenin geçmesinden sonra istenilen tutarı ödemesi gerekir. Askerlik borçlanma için ödenecek tutar, erkeklerin borçlandırmak istedikleri süreye göre farklılık gösterir. Aşağıda askerlik borçlanması için ödenecek ücret ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Erkekler 18 ayı borçlandırmak istedikleri zaman toplamda 14,736.38 TL ödemeleri gerekir.
 • 15 ay borçlandırılmak istendiği zaman ise toplamda 12,280.32 TL ödenmelidir.
 • Askerlik yapanların 12 ayı borçlandırmaları durumunda askerlik yaptıktan 1 ay sonra 9,824.26 TL ödeme yapmaları gerekir.
 • 5 ay askerlik borçlandırma işleminin yapılması için ise 4,093.44 TL ödenmelidir.

Yukarıda verilen tutarlar askerlik yapıldıktan hemen sonra 1 ay içerisinde yatırılmalıdır. Bunun yanı sıra askerlik borçlanmasının yapılması için erkeklerin askerlik görevlerini yapmadan önce çalıştıkları yerde sigortalı olarak faaliyet göstermesi gerekir. Bu şartlar doğrultusunda askerlik borçlanma işlemi yapılarak erken emekli olma şansına sahip olunabilir.

Askerlik Borçlanması Miktarları Neye Göre Belirlenir?

Askerlik borçlanmasında ödenmesi gereken miktar asgari ücretin %32 oranı ele alınarak hesaplanır. Bununla birlikte askerlik yapanların borçlandırmak istedikleri süre de göz önünde bulundurularak yatırılacak tutar belirlenir. Aşağıda askerlik borçlanmasında askerde geçen zamanların hangilerinin etkili olduğu ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Askerlikte silah ile ilgili eğitimlerde veya çatışmalarda geçen zamanlar askerlik borçlanmasında ele alınabilecek sürelerden birisidir.
 • Yedek subay okulunda verilen eğitimlere katılma süreleri de askerlik borçlanmasında etkilidir.

Yukarıda verilen süreler kullanılarak askerlik borçlanmasında gösterilebilir.

Askerlik Borçlanması Müracaatı

Askerlik borçlanma işlemlerinin başvurusu için ilk önce askerlik yapıldıktan hemen sonra 1 ay içerisinde ödenmesi gereken ücret yatırılmalıdır. Ücret yatırıldıktan sonra dileyen herkes online bir şekilde e-devlet sistemi üzerinden yapabilir. Bunun dışında askerlik borçlandırma işlemini yapmak isteyenler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli evrak ve belgelerle giderek müracaatta bulunabilir.

Askerlik Borçlanması İçin İstenen Koşullar

Erkeklerin askerlik borçlanmasını yapabilmesi için ilk önce talep edilen şartları yerine getirmeleri gerekir. Aşağıda askerlik borçlanma için uyulması gereken şartlar ile ilgili bilgiler yer alır. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Askerlik borçlanması için ilk önce sigortalı bir işte çalışılmış olması gerekir.
 • Askerlik borçlanmasını yapmak isteyenler, ilk önce askerlik yaptıktan hemen sonra 1 ay içerisinde askerlik borçlanması için karar verdikleri sürelerin primini ödemelidir.
 • Askerlik borçlanması için talep edilen ücret hem toplu hem de taksitler halinde ödenebilir.

Askerlik Borçlanmasında İstenen Evraklar

Askerlik borçlanmasını yapacaklar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na askerlik borçlanması için  istenilen evraklarla beraber gitmelidir. Aşağıda Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilirken temin edilmesi gereken belgeler aşağıda sırasıyla açıklanmaktadır. Bu belgeler şu şekildedir:

 • İlk önce askerlik borçlanma belgesi internet üzerinden veya SGK birimlerinden alınmalıdır.
 • Bunun yanı sıra askerlik borçlanması için başvuru dilekçesi gereklidir.
 • En son olarak ise T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi talep edilen evrakların içerisine koyulmalıdır.

Yukarıda verilen belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilip Sosyal Güvenlik Kurumu’na askerlik borçlandırılması için teslim edilmesi gerekir. Böylece erkeklerin başvuruları olumlu sonuçlandığı zaman erken emekli olma hakkını elde eder.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.