Aşı Olmadan Salgın Bitmeyecek! Bilim Kurulundan Açıklama Geldi

​​​​​​​2020 yılını etkisi altına alan hem dünyada hem ülkemizde hastalık sayılarının sürekli arttığı bir dönemde bulunduğumuz COVID-19 ile ilgili olarak bilim kurulunun yapmış olduğu açıklamaya göre, aşı bulunup insanların %60’ına uygulanmadığı sürece bu salgının bitmeyeceği belirtiliyor.

GÜNDEM 26.11.2020 - 11:39 26.11.2020 - 11:39

Ülke olarak salgın sürecini Sağlık Bakanlığı’na bağlı bilim kurulu üyelerinin vermiş olduğu kararlar doğrultusunda yönettiğimiz bugünlerde bilim kurulu üyelerinden Prof.Dr Serhat Ünal’ın yaptığı çarpıcı açıklamalar gündeme oturdu.    

Aşı Kotası Kırılması Lazım

Çinden gelmiş olan ve koronavirüs konusunda etkili olacağı düşünülen aşı ile ilgili olarak 21.000 kişinin gönüllü olarak başvurduğunu belirten Prof.Dr  Ünal müracaatın beklenenden çok daha fazla olduğunu söyledi. Aşı yaptırmak isteyen gönüllü aday sayısının 21.000’den fazla olduğunu ve en kısa sürede sonuçların alınacağını söyleyen profesöre göre tedbirler alınması yeterli olmamakta bu tedbirlerle birlikte bütün toplum bireylerinin %60’ını aşıladığımız taktirde salgının son bulacağını belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ne bağlı olarak Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmekte olan Aşı Enstitüsü müdürlerinden Prof.Serhat Ünal öncelikle sağlık çalışanları aşılamasıyla başlanılan çalışmaların yapılan denetlemelerde başarıyla sonuç aldığını ancak ikinci basamak olarak da vatandaşlar üzerinde aşılanarak bu çalışmaların sonuçlandırılması gerektiğini söyledi.

Aşı Çalışmaları Tam Gaz Devam

Bu çalışmalar için başvuran gönüllüler üzerinde yapılacak olan çalışmalarda vücudun vereceği cevaba göre hareket edileceğini söyledi. Bu aşılamanın yapılabilmesi için öncelikle vatandaşların kaç tanesinin bu hastalığa yakalanacağının bilinmemesi ve bu virüsün vücuda yerleştirdikten sonra yapılacak aşılama sonucunda da herhangi bir kod kırılması yaşanması bekleneceği ve akabinde aşının başarısının ortaya çıkacağını belirtti. Kod kırılmasının iki aşamada değerlendirileceğini belirten bilim kurulu üyesine göre hangisinin öncelikli olması önemli değil açıklamalarına ilave olarak kod kırılması başlayınca aşılama sonuç verilerini almaya başlayacaklarını belirtti.

Çin üretimi olan bu aşı ile ilgili olarak eşzamanlı  bir şekilde Brezilya ve Endonezya ile birlikte Türkiye’de de gönüllülere yapılacak olan aşı çalışmalarının sonuçları kod kırılması ile ortaya çıkacak olması, diğer ülkelerde de bu konudaki takiplerin yapılmakta olup en kısa sürede bir sonuç alınması beklendiği açıklandı. Covit 19 ile ilgili çok yakın bir zamanda mutasyon beklentileri olduğunu belirten Dünya sağlık örgütü ve bilim adamlarının vermiş olduğu açıklamalara göre en kısa sürede bu aşıdan sonuç alınması ve en az %60 oranından insan nüfusunun aşılanması gerekmektedir.

         

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@