İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

Geçtiğimiz sene herkes tarafından en çok gündeme getirilen ve konuşulan konulardan biri olan asgari ücret hakkında merak edilenlerin artmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonucunda yapıaln görüşmelerden elde edilen verilere göre asgari ücretin 8 bin 500 TL olmasına karar verildiği öğrenildi. Durum bu şekilde olunca da herkes tarafından alınacak olan maaşlar yeniden hesaplanmaya başladı. 

Kamuda çalışan kişilerin yanı sıra özel sektörde de herkes aldığı maaşların yeniden hesaplanması ile birlikte herkes tarafından en çok merak edilen konulardan biri de emekli vatandaşlar oldu. Bağ Kur ya da SGK emeklisi olan kişiler tarafından gündeme gelen konulardan biri de asgari ücret ile emekli olan kişilerin yapılan bu zamların ardından güncel maaşlarının ne kadar olacağı gündeme geldi. 

EMEKLİLİK MAAŞLARI YENİDEN HESAPLANDI! 

Konu hakkında yapılan açıklamalara göre yapılan bu zam ile birlikte emekli aylığına bakıldığı zaman en düşük emekli aylığının ardından 5 bin 500 TL olmasına karar verilmişti. Yapılan bu açıklamanın yanı dıra da emeklilik hayali kuran kişiler ya da asgari ücret ile çalışarak emekli olan kişiler tarafından gelen bu zammın ardından mevcut asgari ücretin merak edildiği öğrenildi. 

ASGARİ ÜCRETTEN EMEKLİ OLAN NE KADAR MAAŞ ALIR? 

Gelen bu zamların ardından asgari ücretlilerin merak ettiği konular arasında yer alan zam konusu hakkında Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun kendi sosyal medya hesabından açıklamalara yer verdi. Açıklamalar, "Bugün sigortalı olarak işe başlayan bir kişi 65 yaşında emekli olur, asgari ücretle bugünkü değerlerden 5.500 TL emekli aylığı alır, hiç çalışmayan bir kişi ise 65 yaşında 65 yaş aylığı olarak 2.604 TL alır. Asgari ücret ve asgari ücrete yakın bir ücretle çalışıyorsanız 3600 günle ya da 5000 günle emekli olduğunuzda aynı emekli aylığını alırsınız! Her iki emeklilikte 5.500₺ emekli aylığı alırsıniz" şeklindeydi. 

Yapılan hesaplamalara göre iki türlü de bakıldığı zaman alınacak olan emekli maaşı belirlenen asgari ücrete de oran ile 5 bin 500 TL olduğu ifade edilmiş oldu.