Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü toplantısını TÜRKİŞ ev sahipliğinde gerçekleştirecek. İşçi temsilcileri bu üçüncü toplantıda işçilerin çekmiş oldukları geçim sıkıntısını, yaşadıkları maddi problemleri, hayat pahalılığını hem işverenlere hem de devlet temsilcilerine anlatacaklar. Asgari ücrete bu doğrultuda bir rakam üzerinden zam talebinde bulunulacak.

ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK?

Asgari ücret 2021 zammına dair çok sayıda senaryo gündeme getiriliyor. Orta Vadeli Program'da yer alan yüzde 8'lik enflasyon tahmini dikkate alınıp asgari ücret zammı yapılırsa net asgari ücret 2.510 TL'Ye, Merkez Bankası'nın yüzde 9,4 enflasyon tahminine göre zam yapılırsa asgari ücret 2.542 TL'ye, Yüzde 12 oranında zam yapılırsa asgari ücret 2.603 TL'ye, büyük bir sürpriz yapılır yüzde 20 zam yapılırsa asgari ücret 2.790 TL'ye yükselecek.

ASGARİ ÜCRET HANGİ ÖDEME KALEMLERİNİ ETKİLEYECEK?

Asgari ücrette yapılacak olan artış yalnızca işçilerin maaşlarını etkilemeyecek. Yeni asgari ücret ile asgari geçim indirimi, GSS pirimi, ihbar ve kıdem tazminatları, Askerlik ve doğum borçlanması tutarları gibi kalemler de değişecek. Kısa Çalışma Ödeneği'nden nakdiücret desteğine kadar çok sayıda ödeme kalemi asgari ücrete göre yeniden belirlenecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devam den asgari ücret görüşmeleri ile alakalı olarak, “Biz uzun yıllardır asgari ücretli vatandaşımızın yüzünü hep güldürdük. Şimdi yine umuyorum ki iyi bir gelişme ile hem işçilerimiz hem de işverenlerimiz memnun kalacaklar ve uzlaşma içerisinde bu ülke için hizmet etmeye, üretmeye devam edecekler.” dedi.

isbilgisi.com