Türkiye'de milyonlarca memur ve emekli vatandaş Ocak 2021 zammının açıklanmasını büyük bir heyecanla bekliyorlar. Asgari ücrete yüzde 20.56 oranında zam yapılması memurların ve emeklilerin iştahını kabartarak beklentileri arttırdı. 2020 yılı içerisinde temel ihtiyaç ürünlerinde anormal artışların meydana gelmesi nedeniyle zam hesaplamalarında bir değişiklik yapılmasına dair büyük bir beklenti oluştu.

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM ORANI İŞTAH KABARTTI!

Asgari ücteye yapılan yüzde 20.56'lık zam oranının kendilerine de uygulanmasını isteyen memurlar ve emekliler bu yönde taleplerini yetkililere bildirmeye başladılar. Olağanüstü bir yılı sona erdirdiklerini söyleyen memurlar ve emekliler zam hesaplamalarının bu yıla özel bir uygulama ile yüzde 20 seviyelerine çekilmesini istiyorlar.

MEMURLARA YÜZDE KAÇ MAAŞ ZAMMI YAPILACAK?

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak olan zam oranı için daha önceden belirlenen bir miktar bulunuyor. Sözleşme gereği memur ve memur emeklilerine Ocak 2021'de yüzde 3 maaş zammı ve enflasyon farkı verilecek. Şu anda bu oran kesinlik kazanmamış olmasa da muhtemelen toplam yüzde 7 zam olarak maaşlara yansıyacak. Bu zam oranı da asgari ücrete yapılan zammın oldukça altında kalıyor.

EMEKLİLER YÜZDE KAÇ MAAŞ ZAMMI ALACAK?

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaş zamları ise farklı bir hesaplamayla belirleniyor. Bu vatandaşların maaşlarına Ocak 2021'de son 6 aylık enflasyon oranına göre zam yapılacak. Bu rakam da henüz kesinlik kazanmadı ama muhtemelen yüzde 8 civarında bir zam açıklanacak. Emekli maaşları da asgari ücrete yapılan zammın çok altında kalacağı için yeni bir düzenleme beklentisi oluştu.

OCAK 2021 MAAŞ ZAMLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Memur, memur emeklisi, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları Aralık 2020 enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla netleşecek. Bu rakamlar da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 4 Ocak 2021 Pazartesi günü sabah saatlerinde açıklanacak. Bu rakamların açıklanmasıyla birlikte maaş zamları da kesinleşecek.

isbilgisi.com