Yükselen enflasyon vatandaşların aylık kazançları ile geçinmelerini nerede ise imkansız kılarken gözler ocak ayı asgari ücret zammında olmaya devam ediyor. 7 Aralık tarihinde düzenlenen ilk görüşmelerin ardından 14 Aralık tarihinde bir kez daha bir araya gelecek olan komisyon üyelerinin nasıl bir karar vereceği merak edilirken hükümet tarafından konuya ilişkin bazı rakamlar gelmeye başladı. 

AK Parti kulislerinde yeni asgari ücretin konuşulmaya başlandığı öğrenilirken birçok milletvekilinin enflasyon üzerinde zam beklediği bilgilerine ulaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklaması da bu bilgiyi doğrular nitelikte oldu. Kulislerde konuşulan rakamlar, kamuoyuna yansıdı.

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

İŞÇİ TARAFI KESİN KONUŞTU!

asgari-ucret-zamminda-son-dakika-gelismesi-ak-parti-kulislerinde-konusulan-rakamlar-belli-oldu (2)

1 Aralık 2022 tarihinde TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından ağırlanan Türk- İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete ilişkin net açıklamalarda bulundu. Tam 36 senedir açlık sınırına dair araştırmalar yapıldığını ifade eden Atalay, son araştırmalara göre açlık sınırının 7 bin 785 TL, yoksulluk sınırının ise 10 bin 170 TL seviyesinde olduğunu belirtti. 

Türk- İŞ’in asgari ücret görüşmelerinde net çizgisinin 7 bin 785 TL olduğunu belirten Atalay, “bizim asgari ücret ile ilgili bir teklifimiz yok, bizler açlık sınırını anlatıyoruz” ifadelerini kullandı. 

İKTİDAR MENSUPLARININ ASGARİ ÜCRET YAKLAŞIMLARI!

14 Aralık Çarşamba günü ikinci kez bir araya gelecek olan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun ay sonuna bırakmadan yeni asgari ücret tutarını açıklaması beklenirken AK Parti kulislerinden de yeni ücrete ilişkin birtakım bilgiler gelmeye başladı. Enflasyon düzeyinde artışın yetersiz kalacağını savunan AK Partili yetkililerin en az yüzde 50 oranında zam yapılması gerektiğini belirttikleri öğrenirken konuşulan rakamların 8 bin TL, 8 bin 100 TL, 8 bin 150 TL, 8 bin 250 TL ve 8 bin 300 TL olduğu ileri sürüldü.