Türkiye'de milyonlarca vatandaş 2021 yılında uygulanacak olan asgari ücret zammının belli olmasını bekliyorlar. Vatandaşlar yaklaşık bir aydır Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarını yakın takibe aldılar. Bugüne kadar 3 toplantı yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantı tarihi de belli oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün bir açıklama yaparak, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda karşılıklı düşünceler ifade edildikten sonra bir rakam üzerinde anlaşılmak üzere son toplantımızı 28 Aralık'ta gerçekleştireceğiz. Umuyorum ki bu toplantıdan tüm tarafları memnun edecek bir rakam uzlaşma anlayışı ile çıkacaktır.” dedi.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU'NDA KİMLER VAR?

Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un koordinasyonunda çalışmalarını sürdüren Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda kimlerin bulunduğu büyük bir merak konusu oldu. Bu komisyonda ana haftaları ile 3 kesim temsil ediliyor. Devlet tarafını 5 üye, işveren tarafını 5 üye ve işçi tarafını da 5 üye komisyonda temisl ediyor. İşçi temsilcileri en kalabalık işçi konfederasyonu olan TÜRKİŞ tarafından belirlenirken işveren temsilcileri ise TİSK tarafından belirlendi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun son toplantısında devlet veya işveren temsilcileri tarafından bir rakam önerilecek. 2021 yılında asgari ücret miktarı olacak olan bu rakam komisyon üyelerinin oylamasına sunulacak. 15 üyenin 8 oyunu alan miktar asgari ücret olarak tespit edilecek. Beklentilere göre işveren ve devlet temsilcilerinin anlaşması durumunda işçi temsilcilerinin itirazları bir anlam ifade etmeyecek. Daha önceki yıllarda da bu yönde uygulama yapılmıştı.

ASGARİ ÜCRET 2021'DE NE KADAR OLACAK?

Asgari ücretin ne kadar olacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. Elde edilen son bilgilere göre asgari ücretin 3.000 TL'nin üzerine çıkmasına ihtimal verilmiyor. TÜİK tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde 2.792 TL asgari ücret olarak açıklanmıştı. Bu rakamın 2.850 TL'ye çıkarılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

isbilgisi.com