2021 yılının son çeyreğinde para piyasalarının ve altın piyasasının yükselen grafikler sergilemeleri, enflasyonu da aynı oranda arttırdı. Günler içerisinde değişen ekonomik dengeler, satışa sunulan hizmetlere ve hizmet ürünlerine yüksek oranlarda zamların yansımasına sebep oldu. Bu durum ocak ayında yapılacak olan asgari ücret zammı için enflasyon üzeri bir kararın alınmasına yol açtı.  

2022 yılının başında kameraların karşısına geçerek yeni asgari ücreti açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğini ve bu sebep ile de asgari ücrete yüzde 50,5 oranında zam yapılarak yeni ücretin 4 bin 253 TL’ye yükseldiğini belirtti. Açıklamanın ilk dakikalarında sevinç ile karşılanan yeni asgari ücret tutarı, ilerleyen günlerde yükselmeye devam eden enflasyon karşısında yetersiz kalmaya başladı. 

Asgari ücretin yükselen enflasyon karşısında yetersiz kaldığını ve bu sebep ile de vatandaşların temel ihtiyaçlarını dahi karşılamak noktasında zorluk çektiğini fark eden hükümet yetkilileri, tarihte ilk kez asgari ücret lehine ara zam kararı aldı. Temmuz ayının başında yüzde 30’luk zam ile müjdelenen asgari ücret, 5 bin 500 TL’ye yükseldi. 

Asgari ücrete ara zam uygulanmasının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asıl zam için ocak ayını işaret etti. Refah payı mesajı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışanları heyecanlandırdı. 

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan olumlu açıklamalar ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından revize edilen sene sonu enflasyon tahmininin ardından 2023 asgari ücret zammı hakkın çeşitli iddialar ortaya atıldı. Son hesaplar, işçinin eline geçecek olan azami tutarı gözler önüne serdi. 

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

İŞÇİ İŞVEREN ANLAŞMAZLIĞI!

asgari-ucret-zammi-ile-ilgili-yeni-iddia-en-fazla-8-bin-250-tl-olacak-2023-asgari-ucret-zammi- (2)

İşçilerin maaşlarına yapılacak olan zam doğrudan işverenlerin bütçelerini de etkilediği için iki taraf arasında anlaşmazlık yaşanmaya başlandı. İşverenler 7- 8 bin TL aralığının uygun olduğunu savunurken işçilerin büyük bir kısmı bu tutarların yetersiz olduğunu dile getirdi. 

8 BİN 250 TL TAHMİNİ!

Yapılan açıklamalar sonrasında asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapılacağını ileri süren bazı sektör temsilcileri, bu tahminlerinin doğru çıkması durumunda ocak ayı asgari ücret açıklamasının 8 bin 250 TL olacağını ileri sürdü.