Asgari Ücret Zammı İçin Resmi Açıklama Yapıldı! 2021'de Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak?

Türkiye'de milyonlarca çalışanın büyük bir merakla beklediği asgari ücret zammı ile alakalı olarak bir son dakika gelişmesi yaşandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün bir duyuru yaparak Asgari ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısını yapacağı tarihi ilan etti. 2021'de uygulanacak Asgari ücret nasıl tespit edilecek? 2021 Asgari ücret zammı ne kadar olacak ve ne zaman açıklanacak?

EKONOMİ 26.11.2020 - 21:06 26.11.2020 - 21:06

Türkiye'de milyonlarca çalışan asgari ücrete yapılacakolan 2021 zammını büyük bir merakla bekliyorlar. Ülke genelinde çalışanların büyük çocunluğunun maaşı asgari ücret düzeyinde olduğu için asgari ücret zammı milyonlarca aileyi çok yakından ilgilendiriyor. 2021'de asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Asgari ücret 2021 zammı ile alakalı son dakika gelişmeleri neler?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI HAKKINDA RESMİ AÇIKLAMA!

Asgari ücrete yapılacak olan 2021 zammı için bugün son dakika gelişmesi yaşandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yaparak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanacağı tarihi açıkladı. Bakan Selçuk son dakika açıklamasında, “2021 yılında uygulanacak olan asgari ücreti belirlemek amacıyla Asgari ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısını 4 Aralık 2020'de yapacağız. Bu toplantıya asgari ücretle alakalı tüm kesimlerden katılım olacak. Uzlaşma içerisinde kimseyi mağdur etmeyecek bir tutarda anlaşılacağını umuyorum.” dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NASIL BELİRLENİR?

Türkiye'de asgari ücret zammı Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bu komisyon Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Komisyonda başta işçi ve işveren temsilcileri olmak üzere çok geniş kapsamlı bir temsil sistemi uygulanmaktadır. Taraflar asgari ücret zammı ile alakalı önerilerini ilk toplantıda komisyonda dile getirirler. Aralık ayı içerisinde yapılacak olan 4 toplantı sonunda uzlaşma sağlanan tutar komisyonda oylanır. Bu şekilde bir sonraki yıl uygulanacak asgari ücret zammı Aralık ayının son kısmında resmen belli olur.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Milyonlarca asgari ücretli çalışan asgari ücrete 2021 yılı için ne kadar zam yapılacağını merak ediyorlar. Yapılan değerlendirmelere göre asgari ücrete enflasyon üzerinde zam yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ekonomistlerin ve hesap uzmanlarının son yaptıkları değerlendirmelere göre 2021 yılı için asgari ücrete yüzde 13 zam yapılması konusunda anlaşma sağlanacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@