Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılında uygulanacak olan asgari ücret miktarını belirledi. Buna göre bir işçinin bir aylık normal çalışma karşılığı brüt 3.577,5 TL ve net 2.825,90 TL olacak. Bir önceki yıla göre artış oranı yüzde 21,56 oldu.

Asgari ücrete yapılan bu artış 82 milyonun tamamını farklı derecelerde etkileyecek. Baz vatandaşların eline geçen gelirler artacak bazı vatandaşların ise mali yükleri yükselecek. Bazıları ise bu artıştan kaynaklanan fayda ile sosyal yardım almaya hak kazanacaklar.

ASGARİ ÜCRET MEMUR MAAŞLARINI ETKİLEYECEK Mİ?

Asgari ücreteyapılan zammın memur maaşları üzerinde direkt bir etkisi bulunmamaktadır. Anca asgari ücrete göre belirlenen Asgari Geçim İndirimi tutarları memur maaşlarını etkileyecektir. Asgari ücret zammının ardından bekar bir memur 268,31 TL, evli, eşi çalışmayan ve çocuksuz memur 321,97 TL, evli eşi çalışmayan 1 çocuklu memur, 362,22 TL, evli eşi çalışmayan 2 çocuklu memur 402,46 TL, evli eşi çalışmayan 3 çocuklu memur 429,3 TL, evli eşi çalışmayan 4 çocuklu memur 456,13 TL asgari geçim indirimi alacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI EVDE BAKIM MAAŞINI NASIL ETKİLEYECEK?

Asgari ücret zammıyla beraber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından şartları uyan vatandaşlara verilen evde bakım maaşının ücretinde bir değişiklik olmayacak. Ancak asgari ücret zammı evde bakım maaşı almayı hak edecek vatandaşların sayısını arttıracak. Hane halkının kişi başına düşen gelirine göre verilen evde bakım maaşı 1.704 TL'nin altında kişi başı geliri olan haneler için verilebilecek. Kişi başı geliri nedeniyle başvurusu reddedilenler artık evde bakım maaşı alabilecekler. Gelir şartı ile verilen tüm sosyal yardımlar bundan etkilenecek.

BORÇLANMA YAPACAK SİGORTALILARIN ÖDEMELERİ ARTACAK!

Emekli olabilmek için borçlanma yapmak zorunda olan vatandaşların borçlanma karşılığında ödeyecekleri tutarlar yükselecek. Bu şekilde borçlanma yolunu tercih edenler daha fazla maliyetle karşılacaklar. Prim tutarları ile idari cezalar da aynı oranda artacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI GSS'Yİ NASIL ETKİLEDİ?

Genel sağlık sigortası kapsamında ödeme yapan milyonlarca vatandaş asgari ücret zammının ardından daha fazla miktarda ödeme yapmak zorunda kalacaklar. 2020 yılında 88,29 TL olan GSS prim tutarı 2021'de 107,3 TL'ye yükselecek.

isbilgisi.com