Türkiye'de 2021 yılında uygulanacak olan asgari ücret tutarı belirlendi Buna göre asgari ücrete yüzde 21.56 oranında zam yapılarak 2.324 TL'ten 2.825 TL'ye çıkarıldı. Bu yükselişin ardından ise emekli vatandaşlar asgari ücrete uygulanan bu zammın kendilerini etkileyip etkilemeyeceğini merak etmeye başladılar.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI EMEKLİ MAAŞLARINI ETKİLEYECEK Mİ?

Akademisyen ve hesap uzmanı Aziz Çelik bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Emekli vatandaşların asgari ücret zammıyla alakalı herhangi bir ilişkilerinin olmadığını söyleyen Aziz Çelik emekli maaşlarına ayrı bir zam yapılacağını ve asgari ücret ile emekli aylıkları arasındaki makasın daha da açılacağını ifade etti.

Emekli maaşlarına uygulanan zamların 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı kanun ise belirlendiğini hatırlatan Aziz Çelik, “Yasaya göre emekli maaşları Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık TÜFE oranında arttırılıyor. Bundan dolayı emekli aylıklarına uygulanacak olan Ocak 2021 zammı Temmuz-Aralık dönemindeki TÜFE oranı kadar olacak. Bu oranın da yüzde 21.56'ya yaklaşmasının ihtimali dahi bulunmuyor. Olsa olsa yüzde 8 civarında ancak olur.” dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIKLARINA YAPILACAK ZAM HESABI!

En düşük emekli maaşının 1.500 TL'ye çıkarılmış olmasının yanlış anlaşıldığını söyleyen Aziz Çelik, “En düşük emekli maaşı 1.500 TL olarak ödeniyor ama zam hesaplamasında farklı bir durum var. Esas emekli maaşları ile 1.500 TL arasındaki farkı Hazine karşılıyor. Dolayısıyla Ocak ayında zam alacak olan emekliler esas aylıkları üzerinden zam alacaklar. Yani 1.500 TL üzerinden zam hesaplaması yapılmayacak. Ta ki esas aylıklar 1.500 TL'ye çıkana kadar.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com