Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

Çok çeşitli etkenlere bağlı olarak yükselen enflasyon, gündelik hayat akışı içerisinde ulaşılmış olan alım gücünün bir anda tepetaklak olmasına sebep oldu. Orta düzeyde sayılabilecek olan alım gücünün bir anda geriye düşmesi, vatandaşların geçim dertlerinin ortaya çıkmasına ve dolayısı ile de en temel ihtiyaçların dahi karşılanamamasına yol açtı. Bu durum karşısında sene başında bir ilki yaşayarak asgari ücrete yüzde 50’nin üzerinde zam yapılmasına karar veren hükümet yetkilileri, o dönem içerisinde çalışanların ve ailelerinin yüzlerinin gülmesini sağladı. Ancak bu mutluluk hali, yükselmeye devam eden enflasyon karşısında pek de uzun sürmedi.

Tarihi zammın açıklanmasının ardından yaklaşık olarak bir ay geçtikten sonra yüksek enflasyonu tekrar hissetmeye başlayan vatandaşlar, hükümet yetkililerinden ara zam kararı vermelerini talep etti. Bir süre boyunca tartışmalara konu olan bu mevzu, temmuz ayının başında açıklanan yüzde 30’luk ara zam ile birlikte nihayete erdi. 

Kümülatif olarak bakıldığında oldukça iyi bir oran olan yüzde 80’nin üzerinde zam alan asgari ücret, alım gücünün yükselmemesine yönelik atılan adımların sonuç vermemesi sebebi ile ara zamdan sonra da etkinliğini yitirdi. Bu durumun daha ne kadar böyle devam edeceğini, alım güçlerinin ne zaman yükseleceğini merak eden vatandaşlar, 2023 yılına büyük umutlar bağlamaya başladı. Bu kapsamda haftalardır ocak ayı zammı adına heyecanlı bir bekleyiş içerisinde olan vatandaşlar, bugün gelecek olan açıklamalara kilitlendi.

SAAT 14:00’TE BİR ARAYA GELECEKLER!

asgari-ucret-toplantilarinda-son-gun-karar-verilecek-maas-zammi-orani-ne-kadar-olacak

İşveren, işçi ve bakanlık taraflarından oluşan toplamda 15 kişilik Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, bugün son kez bir araya gelecek. Saat 14:00 itibari ile başlayacak olan toplantının ardından yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor. 

2023 ASGARİ ÜCRET ZAM SENARYOLARI

Toplantı öncesinde ortaya atılan zam iddiaları ve orana karşılık gelen yeni asgari ücret tutarları şu şekilde:

  • Yüzde 35 zam ile: 7.425 TL
  • Yüzde 40 zam ile: 7.700 TL
  • Yüzde 45 zam ile: 7.975 TL
  • Yüzde 50 zam ile: 8.250 TL