Türkiye'de 2021 yılının girmesiyle tüm maaşlarda zam uygulaması başladı. Önce Asgari ücret Tespit Komisyonu 2021 yılı için asgari ücreteyüzde 21.56 oranında zam yapılarak 2.825 TL olduğunu duyurdu. Ardından ise TÜİK tarafından 2020 yılının enflasyon rakamları açıklanıp memur ve memur emeklilerine yüzde 7.36, diğer emeklilere ise yüzde 8.36 zam yapıldığı ilan edildi. Şimdi ise sıra özel sektör çalışanlarının maaşlarına yapılacak olan zam oranına geldi.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI 2021 MAAŞ ZAMMI!

Özel sektörde iş yerine göre değişen zam oranlarının belirli bir ortalamasını bulabilmek için iki ayrı araştırma şirketi tarafından iki farklı çalışma gerçekleştirildi. Koronavirüs sürecinde oldukça büyük darbeler alan özel sektörde çalışan zamlarına dair iki rakam ortaya çıktı.

YÜZDE 13,8 ZAM!

Mercer Türkiye isimli küresel insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'de şirketler tarafından çalışanlarının maaşlarına 2021 yılında yüzde 13.8 oranında zam yapılacak. Bu yönde planlamalarını yapan bazı şirketler zam kararını çalışanlarına bildirdiler. Bazı şirketler ise zam uygulamasını bildirim yapmaksızın uygulamaya sokacak.

Türkiye'de faaliyet gösteren 619 firmanın iştirak ettiği araştırmaya hızlı tüketim ürünleri, otomotiv, perakende, bankacılık, dayanıklı ürünler, enerji, teknoloji, ilaç ve sağlık, üretim, lojistik ve sigorta sektörü katılım gösterdi.

İKİNCİ ARAŞTIRMADA ZAM ORANI YÜZDE 17 ÇIKTI

Özel sektör çalışanlarının maaşlarına yapılacak olan zam miktarına dair ikinci araştırmayı ise Endeavor Derneği ile Uluslar arası danışmanlık şirketi Talentmelon gerçekleştirdi. Hazırlanan rapora göre koronavirüs sürecinde büyük sarsıntı geçiren şirketler buna rağmen 2021 yılında çalışanlarının maaşlarını yükseltme yoluna gidecekler. Araştırmaya katılan şirketler zorlu süreçten çıkış yolunda çalışanların maaşlarını düşürmeyi son çare olarak gördüklerini ifade ettiler.

Türkiye'de 46 şirket ve 3 bin çalışan ile yapılan araştırmaya göre şirketlerin yüzde 92'si 2021 yılında çalışanların maaşlarında artış yapmayı planlıyor. Zam yapmayı planlayan şirketlerin yüzde 86'sı ise bu zam oranının enflasyon rakamlarının üzerinde olacağını belirtiyorlar. Bu araştırmada şirketlerin 2021 yılında çalışanların maaşlarını yüzde 17 arttıracakları belirtildi.

isbilgisi.com