Türkiye'de milyonlarca vatandaş asgari ücret karşılığında çalışıyor. Bundan dolayı asgari ücrete yapılacak olan 2021 zzammı büyük bir heyecanla bekleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu Türkiye'de asgari ücretin ne kadar olacağına karar verecek. Ancak bu komisyon henüz toplanmadan asgari ücret zammı ile alakalı çok önemli bir gelişme yaşandı.

ASGARİ ÜCRET İLE ALAKALI SON DAKİKA GELİŞMESİ

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal yılın son enflasyon raporunu açıklayarak yıl sonu enflasyon beklentilerinin yüzde 12,1 olduğunu kamuoyuna ilan etti. Asgari ücrete zam yapılırken baz alınan enflasyon rakamının beklentisinin belli olması üç aşağı beş yukarı asgari ücret zammını da belirlemiş oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından asgari ücrete yapılan zamlarda yıllık enflasyon baz alınıyor. Bu oran asgari ücrete uygulanacak olan en düşük zam miktarını ifade ediyor. Sendikalar bu oranın üzerinde zam talebinde bulunuyorlar. İşveren temsilcileri ise enflasyon oranında zamma onay vereceklerini ifade ediyorlar. Bu nedenle Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisi asgari ücretin belirlenmesinde çok ciddi bir rol üstleniyor.

ASGARİ ÜCRET 2021'DE KAÇ TL OLACAK?

Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisi gerçekleşir ve 2020 yılının enflasyonu yüzde 12,1 olursa asgari ücretlere de en az bu oranda zam yapılacak. Şu anda net 2.324 TL olan asgari ücret bu zamla beraber 2.605 TL'ye çıkacak. Bu hesaplama en düşük zam oranı üzerinden yapıldı. Aslında enflasyon rakamının yüzde 3-4 civarında fazlası asgari ücretlere zam olarak veriliyor.

isbilgisi.com