Ana Sayfa EKONOMİ Artık Çok Daha Az Poşet Kullanıyoruz

Artık Çok Daha Az Poşet Kullanıyoruz

2018 yılı verilerine göre 2 ayda yüzde tasarruf edildi.

6
0
Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar yaptığı açıklamalarla çok da az sayıda poşet kullanıldığını ifade etti. İstatistikleri ve verileri açıkladı.

Bakan yardımcısı geçen seneki ocak ve şubat aylarında 2 aylık dönemde 600 milyon adet poşet tüketilmiş. 2019 yılında poşetler paralı olduğu için 5 zincir Market toplamda 150 milyon poşet tüketimi gerçekleşmiş poşet tüketiminde yüzde 75’lik bir başarı söz konusu açıklamasını yaptı.

Bakan Yardımcısı Birpınar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İstanbul Marmara ege Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşmalar yaptı. Birpınar 2050 yılında balıktan çok plastik olacağına dikkat çekerek plastiğin her türlü hastalığa sebebiyet verdiğini açıkladı. Ülke olarak poşet kullanımı konusunda akıllanmaya devam ediyoruz. Yaptığımız istatistikler ve elimizdeki verilere göre geçen yıla oranla 2 aylık dönemde yüzde yetmiş beş başarı sağladık.

“Vatandaşlarımız ilk başta sanki bize kızdı ancak şunu unutmasınlar ki İç Anadolu Bölgesinde bütün buğday tarlaları poşetlerle dolu bu poşetler hasat yapıldığı zaman buğdayın içerisine de karışıyor. Yani ekmeğin içerisine girip bizlere kadar geri geliyor. Ayrıca pamuğun içine ne giriyor ipliğin içerisine giriyor ve kumaşların içine giriyor birçok kumaş maalesef yeniden yapılmak zorunda kalıyor hem sağlığı hem de ekonomiye ciddi bir zararı var.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here