Geçtiğimiz yılın sonunda döviz kurlarında ve altın piyasalarında ulaşılan rekor seviyelerin ardından pek çok sektörde olduğu gibi enerji sektöründe de yüksek oranlı zamlar duyuruldu. Ocak ayına girildiği ilk an itibari ile duyurulan zamların başında gelen doğalgaz zammı, hali hazırda diğer zamlar karşısında dara düşmüş olan aile bütçeleri üzerinde deprem etkisi yarattı. Bu durum karşısında harekete geçen hükümet yetkilileri, ihtiyaç sahibi ailelere mart ayı itibari ile doğalgaz tüketim desteği vermeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyurulmuş olan doğalgaz tüketim desteği, mart ayı itibari ile ilgili başvuru şartlarını sağlayan ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplarına aktarılmaya başlandı. Ancak enflasyonun giderek artması sebebi ile eylül ayının başında bir kez daha zam haberi ile duyurulan doğalgaz tüketim bedeli sonrasında ilgili destek tutarlarının güncellendiği bilgisi kaydedildi. Vatandaşlar, senede iki kere verilecek olan doğalgaz tüketim desteğine ilişkin ayrıntıları araştırmaya devam ediyorlar. 

DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEKLERİ GÜNCELLENDİ!

artan-dogalgaz-faturalarina-devletten-kesin-cozum-ihtiyac-sahiplerine-2625-tlye-kadar-fatura-d (2)

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan yeni dönem sosyal yardım modellerinden olan doğalgaz tüketim desteği, ilk etapta 450- 1.150 TL olarak duyurulmuştu. Ancak enflasyon artışından ve devam eden Rusya- Ukrayna savaşından ötürü tekrar zamlanan doğalgaz tüketim bedeli, ilgili destek rakamlarının da güncellenmesine sebep oldu. Bu kapsamda yeni açıklamalarda bulunan bakanlık, söz konusu destek bandının 900- 2.500 TL aralığına yükseltildiğini ifade etti. 

İhtiyaç sahibi aileleri kapsayan yeni yardım modelinde, evden bakım gören kronik hastalara yüzde 5 oranında daha fazla destek verileceği bilgisi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından duyuruldu. 

DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEĞİ’NE NEREDEN BAŞVURU YAPILIR?

Türkiye'nin otomobili TOGG'un fiyatı ne kadar olacak? Türkiye'nin otomobili TOGG'un fiyatı ne kadar olacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın güncel doğalgaz tüketim desteği modeline e- devlet üzerinden online olarak başvuru yapılabilmektedir. Başvuruları onaylanmış olan ihtiyaç sahiplerinin doğalgaz faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterlidir.