Arıcılık Kredisi Veren Bankalar ve Şartları (Esnaf Kredi Desteği)

Yeni bir iş kurmak isteyenler için önemli bir fırsat olan Arıcılık konusunda, destek amaçlı Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalar 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da kredi vermeye devam edeceklerdir. Yazımızda Arıcılık Kredisi Veren Bankaların güncel tam listesini ve kredi için gerekli şartları okuyabilirsiniz.

DEVLET DESTEKLERİ 29.08.2019 - 08:00 29.08.2019 - 08:00

Arıcılık kredisi arı yetiştirmek isteyen girişimcilere destek olmak için resmi kurumlar tarafından sağlanan finansmandır. Arıcılık kredisi Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalar tarafından verilebiliyor.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası arıcılık kredisi sektöre yeni giriş yapanlara verilirken,  kredi çekmek isteyen kişinin beyan edebileceği bir geliri yoksa teminat göstermesini kabul ediyor. Banka teminat kapsamında gayrı menkul gösterilmesini kabul ediyor.

Arıcılık yapılması isteniyorsa banka, girişimcinin 50 adet arı kovanı bulunmasını ön şart olarak koşuyor. Bu kredi için banka tarafından verilen yıllık faiz oranı % 5 olarak belirlenmiştir. Bu oran aylık 0.41’dir.Vakıfbank Arıcılık Kredisi


Vakıfbank arıcılık desteği sağlayarak bu konuda çalışmak isteyen girişimcilere destek oluyor. Vakıfbank’ın arıcılık dışında destek sağladığı tarımsal faaliyetler şunlardır:
 

 • Bitkisel üretim,
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • Tavuk çiftliği kurulması ya da organik tavukçuluk faaliyetleridir.


Halk Bankası Arıcılık Kredisi

Halk Bankası esnafa kredi verdiği gibi, arıcılık yapmak isteyenlere de ‘’Tarımsal İhtiyaç Paketi’’ adı altında hazırladığı kredi programı ile destek veriyor. Halkbank arıcılık kredisi için başvuru yapan kişilere 50 kovan alınabilecek miktarda kredi sağlıyor. Geri ödeme vadesi için 48 ay süre tanıyor.

QNB Finansbank Arıcılık Kredisi

QNB Finansbank arıcılık kredisi başvurusunda bulunan girişimcilere, daha önce satın almış olduğu kovan maliyetinin % 85’e varan miktarı kadar yardımda bulunuyor. Genel kural olarak geri ödeme için verdiği süre 3 ay ile 12 ay arasında değişebiliyor. Olabilecek en uzun geri ödeme süresini 24 ay ile sınırlandırıyor. QNB Finansbank girişimcinin, almış olduğu kovanlar, ve arılar için proforma getirmesini istiyor.

Yapı ve Kredi Bankası Arıcılık Kredisi

Yapı ve kredi bankası kredi vermeden önce, başlangıç için girişimcinin elinde en az 50 kovan bulunmasını istiyor. Yapı ve Kredi bankasının verdiği kredi geri ödeme süresi 12 aydır.

Türkiye Ekonomi Bankası Arıcılık Kredisi

TEB arıcılık kredisi kapsamında maske, elbise, körük, ilaçlar, el demiri, bal süzme üniteleri, kovan, tank, eritme kazanı, bölme tahtaları, yemlik, yem, çerçeveli arı ve kraliçe arı alımı konusunda destek sağlıyor. Geri ödeme vadesi TEB tarafından 12 ay ile sınırlandırılmıştır.

Arıcılık Kredisi Veren Diğer Bankalar

Arıcılık kredisi sağlayan diğer bankalar şunlardır:
 

 • Odeabank arıcılık kredisi verdiği girişimciye, 4 yıllık kredi geri ödeme süresi tanıyor.
 • Akbank arıcılık desteği kapsamında, girişimcilere geri ödeme yapılmayan dönemleri bulunan bir ödeme planı sunuyor.
 • Şekerbank ise arıcılığa verdiği destekte 3 yıl geri ödeme süresi tanıdığı gibi ödemelerin senede 1 kere yapılmasını da kabul ediyor.


Tarım Kredi Kooperatifi Arıcılık Kredisi

Tarım Kredi Kooperatifi de arıcılık kredisi sağlayarak bu konuda çalışmak isteyen girişimcilere yardımda bulunuyor. Tarım Kredi Kooperatifinin arıcılık yapmak isteyenlere verdiği finansman desteği kapsamında sundukları şunlardır:
 

 • Arıcılık için gereken ön alımların yapılabilmesi için az 12 aya kadar uzayabilen geri ödeme desteği,
 • Arı ve kovan alımı için gerekli finansman desteği,
 • Arıcılık ekipmanları alımı, destek kredisidir.Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından sağlanan arıcılık kredisinin maksimum miktarı 50 bin TL’dir. Tarım Kredi Kooperatifi arıcılık desteği sağlamak için başvuru yapan girişimciden 2 adet kefil istiyor.
Tarım Kredi Kooperatifinin arıcılık kredisi desteği verirken uyguladığı faiz oranları şunlardır:
 

 • 1 Yıl geri ödeme için uygulanan faiz oranın %0.66 ‘dır.
 • 4 Yıl geri ödeme için uygulanan faiz oranın %0.83 ‘dür.
 • 4 Yılı geçen geri ödeme için uygulanan faiz oranın %0.93 ‘dür.

 
Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.