Araç Sahiplerini Yakından İlgilendiriyor! O Ödemeler Ne Zaman Başlayacak? Ödeme Miktarı Nedir?

Tüm araç sahiplerini yakından ilgilendiren MTV ödemelerinin ikinci taksiti Temmuz ayı ile birlikte başlıyor. Bu süreçte son ödeme tarihi ise Temmuz ayının sonu olarak açıklandı. MTV ödemelerinin miktarı ve ödeme yöntemleri neler?

EKONOMİ 24.06.2020 - 23:25 24.06.2020 - 23:25

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren MTV ödemeleri son günlerde sık sık gündeme gelmeye başladı. Taksitler halinde ödenebilen bu ödemeler Motorlu Taşıtlar Vergisi anlamına geliyor. Ödemenin yapılması için bazı kıstaslar ve şartlar da bulunuyor. Belirli bir oran olmamakla birlikte aracın tescil tarihi, yaşı ve motor hacmi baz alınarak doğru bir hesaplama yapılması bekleniyor. 2018 tarihinden sonraki süreçte ise tescilli olan araçlar için aracın matrahı da hesaplamalara dahil ediliyor.

MTV İkinci Taksit Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

İlk taksit ödemelerinin yılın başında yapılmasının ardından ikinci taksit ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak konusu olmuştu. Bunun üzerine yetkililer ödemelerin Temmuz ayında başladığını açıkladılar. Son ödeme tarihi ise 31 Temmuz 2020 olarak açıklandı. İdareler üzerinden ödeme yapılacağı gibi bankalar aracılığı ile de işlemler tamamlanabilir.

MTV Ödemeleri Yapılmazsa Ne Olur?

MTV ödemelerinin zamanında yapılmaması halinde geçen her bir gün için gecikme faizi bedeli uygulanmaktadır. Ödeme yapmak isteyenler için Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden ödeme yapılabilir. Geçmiş dönem borçları olanlar için sorgulama yapma imkanı da tanınmaktadır. Anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile yapılacak olan ödemelerde de gerekli kolaylıklar sağlanmıştır.

Bankaların şubelerinden, internet bankacılıkları üzerinden ya da alternatif olarak sunulabilecek olan ödeme kanallarından sorunsuz bir şekilde ödeme yapılmaktadır.

isbilgisi.com