Araç Sahiplerine Kötü Haber! Benzin ve Motorine Zam Bekleniyor!

Motorin fiyatlarına yapılan 21 kuruşluk indirimin ardından araç sahiplerine kötü haber geldi. Sektör yetkilileri tarafından benzin ve motorin fiyatlarına zam yapılması bekleniyor. Yapılacak zam miktarı ne kadar olacak?

EKONOMİ 17.04.2020 - 11:01 17.04.2020 - 11:01

Koronavirüs salgını petrol fiyatlarında da durgunluğa neden oldu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen OPEC toplantısının ardından üretici konumda bulunan ülkeler, salgın sebebiyle yeni bir karar verdiler. Petrol üretim oranlarının belirli oranda kısıtlanmasının ardından, küresel petrol fiyatlarında dalgalanmalar meydana geliyor.

Son günlerde petrol fiyatlarında meydana gelen sürekli değişim akaryakıt fiyatlarına da yansıdı. Dün itibariyle beklenildiği üzere motorin fiyatlarına 21 kuruşluk indirimin yapıldığı belirlendi. Bir süre akaryakıt fiyatlarında yeni bir indirimin yapılacağı tahmin edilmezken uzmanlar tarafından kötü haber verildi. Benzin ve motorine zam geliyor.

Motorin ve Benzine Ne Kadar Zam Yapılacak?

Küresel petrol fiyatlarındaki değişime bakarak sektör yetkililerinden yeni bir açıklama daha geldi. Yapılan değerlendirmelere göre benzinde 15 kuruşluk, motorinde ise 10 kuruşluk bir zammın beklendiği açıklandı.

Zammın gerçekleşmesinin ardından motorin fiyatları 5.13 liradan 5.23 liraya çıkacak. Ankara’da motorin fiyatları ortalama 5.21 liradan satışa sunulurken, zammın ardından 5.31 liraya çıkması bekleniyor. İzmir’de ise motorin fiyatlarının 5.23 liradan 5.33 liraya çıkacağı düşünülüyor.

Benzin fiyatlarına yapılması beklenen muhtemel zam sonrasında litre fiyatı İstanbul’da 5.10 liradan satışa çıkarılan benzinin 5.225 liraya yükseleceği düşünülüyor. Ankara’da 5.25 liradan satış yapılırken zam sonucunda 5.40 liraya kadar çıkacak. İzmir’de ise benzinin litre fiyatının 5.26 liradan 5.41 liraya tırmanması bekleniyor.