Araç Sahiplerine Kötü Haber: Benzin ve Motorin Fiyatlarına Çifte Zam Geliyor!

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren akaryakıt fiyatları konusunda üzücü haber verildi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorin fiyatlarına çifte zam gelecek.

EKONOMİ 22.06.2020 - 10:30 22.06.2020 - 10:30

Koronavirüs salgınının gündeme geldiği ve tüm dünyayı etkisi altına aldığı ilk andan itibaren küresel petrol fiyatlarında da önemli dalgalanmalar meydana geliyor. Bir dönem arzın düşmesi sonucunda fazla petrolün elde kalması nedeniyle tarihi bir düşüş yaşanmış ve bu düşüş sonrasında akaryakıt fiyatlarına da arka arkaya indirimler gelmişti.

OPEC ülkelerinin üretimde kısıtlamaya gitmesi ve salgında normalleşmenin başlaması ile birlikte küresel petrol fiyatlarında da önemli ölçüde bir toparlanma meydana geldi. Bu durum yeniden zamlarla birlikte akaryakıt fiyatlarını etkilemeye başladı. Dolar fiyatlarında da küresel piyasalarda meydana gelen baskı sonucunda akaryakıt fiyatlarında değişim kaçınılmaz olarak görülüyor.

Sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamalar sonrasında araç sahiplerini üzecek haber paylaşıldı. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzin ve motorin fiyatlarına çifte zam geliyor. Yapılan açıklamalara göre benzinin litre fiyatına 24 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 23 kuruş zam gelecek.

Akaryakıt Fiyatlarında Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Akdeniz Piyasasında işlenmiş ürün ortalaması alınıyor. Bununla birlikte dolar kurunda yaşanan değişimlerde göz önünde bulunduruluyor. Sonucunda ise serbest piyasa kurallarına uygun olarak  bir hesaplamanın yapıldığı belirlendi.

isbilgisi.com