Araç Sahiplerine İyi Haber! Akaryakıta Çifte İndirim Yolda!

Son günlerde gelen üst üste zamların ardından araç sahiplerinin kafası akaryakıt fiyatları konusunda karışmıştı. Bunun ardından şimdilerde küresel piyasalarda akaryakıtta çifte indirimin söz konusu olabileceği belirtildi.

EKONOMİ 27.06.2020 - 12:18 27.06.2020 - 12:18

Türkiye’de akaryakıt fiyatları küresel petrol fiyatlarında meydana gelen değişimlere bağlı olarak değişiyor. Son günlerde dünyanın en büyük petrol üreticisi olan ABD’de ham petrol stoklarında ve üretimde ciddi bir yükselişe neden olmuştu. Bu yükseliş arz talep noktasında da piyasalarda çeşitli değişimlerin yaşanmasına neden oldu. Endişeler fiyatları baskılamaya devam ediyor. Bu baskılar aşağı yönlü olarak gerçekleşiyor.

Brent petrol fiyatları kısıtlama kararının ardından 42 dolara kadar yükselmişti ve bu durum uluslararası piyasalarda çeşitli tepkilere neden oldu. Petrolün ton fiyatında yaşanan yüzde 8 oranındaki gerileme şimdilerde piyasalarda çeşitli ihtimalleri ve soru işaretlerini gündeme getiriyor. Gelişmeler sonrasında somut bir adım atıldı ve iki gün önce iç piyasada benzinin litre fiyatına 22 kuruş indirim geldi.

Yeni İndirim İhtimali Ortaya Çıktı!

Söz konusu düşüşün küresel piyasalarda devam etmesinin ardından bir indirim haberi daha gündeme gelmeye başladı. Benzinin tonu küresel piyasalarda 377 dolardan 364 dolara kadar gerilemiş oldu. Motorinin litre fiyatında da bir gerileme meydana geldi. 351 dolardan şimdilerde 346 dolara kadar düştü.

Şimdilerde Türkiye akaryakıt piyasasında yeni bir indirim gündeme gelmeye başladı. 30 Haziran Salı günü pompa fiyatlarında geçerli olacağı düşünülen indirim için benzin fiyatlarında 12 kuruş, motorin fiyatlarında ise 17 kuruşluk bir indirimin yapılacağı konuşulmaya başlandı.

isbilgisi.com