Geçtiğimiz haftaya kadar mevsim standartlarının üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, son günlerde ülke genelinde düşüşe geçti. Birden soğuyan havalara yer yer sağanak yağış eşlik ederken ülkemizin Doğu Bölgesi’ne kar yağışı uyarıları yapılmaya başlandı. Öyle ki Van’da hava sıcaklıkları 0 derecenin altına kadar düşerek bölge halkına kar soğuğunu yaşattı. 

Kış mevsimine girilmesine oldukça az bir zaman kalan tüm araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir uyarı geldi. Senelerdir 1 Aralık tarihi itibari ile uygulanan zorunlu kış lastiği taktırma başlığına ilişkin açıklamalarda bulunan yetkililer, yarın itibari ile trafiğe çıkan tüm araçlarda kış lastiklerinin bulunması gerektiğine dikkat çekti. Yapılacak olan denetlemelerde kış lastiği bulunmadığı tespit edilen veya kış lastiği olsa da mevcut lastiğinin trafiğe elverişli olmadığına karar verilen tüm araç sahiplerine, ceza kesileceği bilgisi kaydedildi. 

LASTİKÇİLERDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

arac-sahipleri-dikkat-24-saatten-az-kaldi-1152-tllik-ceza-kapida-hemen-yaptirin

1 Aralık tarihi itibari ile uygulanmaya başlanacak olan zorunlu kış lastiği taktırma kararı, lastikçilerin de gündeminde yer aldı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Lastikçi Bahadır Caniklioğlu, şu ifadeleri kullandı: “Şu an 1 Aralık tarihi itibari ile zorunlu olacak olan kış lastiği uygulamasından ötürü bir yoğunluğumuz var. 1 Aralık tarihine kadar vaktimiz olduğu için kasın ayı içerisinde değişim yoğunluğu yaşadık. Bu yoğunluğun içerisinde ticari müşterilerin yanı sıra bireysel müşterilerimizde bulunuyor. Meteorolojiden gelen soğuk hava dalgaları açıklamaları, talep artışına yol açtı. 

ŞOK bayram için dev indirim ŞOK bayram için dev indirim

”Şu an satışa sunulan lastik fiyatlarına da değinen Caniklioğlu, şu ifadeleri kullandı: “Lastiklerin dişleri güvenli aralıklarda ise kullanılmaya devam edilebilirler. Ancak dişlerde kopukluk veya erime varsa kesinlikle değiştirilmelilerdir. Şu an 4 adet kış lastiği ortalama olarak 4 bin TL’den satılıyor. “

KIŞ LASTİĞİ TAKTIRMAMA CEZASI NE KADAR?

Yapılan açıklamalara göre 1 Aralık 2022- 1 Nisan 2023 tarihleri arasında yapılacak olan denetlemelerde kış lastiği taktırmadığı tespit edilen araç sahiplerine 1152 TL tutarında ceza kesileceği bilgisi kaydedildi.