Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

2021 yılının sonunda yükselişe geçen döviz kurları ile altın fiyatları, aralık ayının ortasına gelindiğinde rekor seviyelere ulaştı. Bu durum hammadde fiyatlarının yanı sıra diğer kalemlerde de yüksek oranlı zamların ortaya çıkmasına sebep oldu. Sabit maaşlı vatandaşların geçim derdi içerisine düşmelerine yol açan olumsuz şartlar, yeni dönemde katlandı. 

Ocak ayına girilmesi ile birlikte açıklanmaya başlanan FED faiz artırımı kararları, şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, tedarik problemleri, çip krizi ve daha pek çok değişken, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan hizmetlerin ve hizmet ürünlerinin ek zamlara maruz kalmalarına sebep oldu. 

Ekonomik alanda yaşanan olumsuz gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen otomotiv sektörü, sıfır kilometre ve ikinci el araç modellerinde fahiş fiyatlandırma politikalarının uygulanmasına şahitlik etti. Ek olarak Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte rekor seviyelere ulaşan akaryakıt fiyatları da mevcut araç sahiplerinin bütçelerini sıfırladı. 

Yeni dönemde gelişen tüm olumsuz faktörler çerçevesinde araç sahibi olmanın keyfine değil de zorluklarına şahitlik eden vatandaşlar henüz zamlı akaryakıt fiyatlarına uyum sağlayamazken bu kez de zamlanacak olan MTV ile karşı karşıya kaldı. Uzman isim 2023 MTV tutarına ilişkin tahminlerini açıkladı. 

VERGİ UZMANINDAN MTV ZAMMI AÇIKLAMASI!

arac-sahibi-tuketiciler-isyan-edecek-akaryakittan-sonra-vergi-de-zamlanacak-en-az-yuzde-60 (2)

2023 MTV zammına ilişkin açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, şu ifadeleri kullandı: “2022 yılında bir yıllık olan 1.6 motorlu bir otomobil için 2 bin 746 TL tutarında MTV ödemesi yapılırken 2023 yılında bu tutar en iyi ihtimalle yüzde 60 zamlanarak 4 bin 493 TL olarak ödenecek. 2.0 motora sahip olan aracın MTV’si ise 7 bin 641 TL’den 12 bin 225 TL’ye yükselecek.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MTV’de indirim kararı verme yetkisine sahip olduğunu belirten Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, indirim yetkisinin kullanılması durumunda dahi 2023 MTV zammının en az yüzde 60 olacağını öne sürdü. 

VATANDAŞLAR İSYANDA!

Akaryakıt zamlarından sonra birde MTV zammı ile karşı karşıya kalacak olan araç sahipleri, duruma isyan etmeye başladı. Maaşların, zamlar ile aynı oranda artmadığına dikkat çeken vatandaşlar, MTV zammının büyük bir sorun teşkil edeceğini belirtti.