TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken esnafların sesi olmaya devam ediyor. Pandemi sürecinde ulaşım sektöründeki esnafların çok zor bir dönemden geçtiğini ve araç muayenen ücretlerini karşılamada güçlük yaşadıklarını söyleyen Bendevi Palandöken, “Ulaşım sektründe faaliyet gösteren taksi, kamyon, otobüs ve diğer araçlar ilk bir yılın ardından muayeneye birmek zorundalar. Ancak pandemi sürecinde bu esnaflarımızın işleri tüm sektörlerde olduğu gibi çok azaldı. Otobüsçü esnafımız şehirler arası seyahat yasakları nedeniyle aylarca zararına çalıştılar. Okul servisçileri 6 aydan fazla süre çalışamadılar. Buna karşın maliyetleri ceplerinden karşılamak zorunda kaldılar. Bir de araç muayene ücretleri ile karşılaşan esnafımızın artık beli iyice büküldü. Bu nedenle araç muayene ücretleri acilen makul bir seviyeye çekilmeli.” dedi.

ŞOFÖR ESNAFI ZOR DURUMDA

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 24 milyon aracın olduğunu söyleyen Bendevi Palandöken, “Koronavirüs süreci nedeniyle uzatılan araç muayene süreleri 30 Eylül'de sona erdi. Ancak şoför esnafımızın işleri halen daha düzelmedi. Bu nedenle araç muayene ücretleri, araç sigortası, BAĞ-KUR ve SSK ödemeleri yapılamıyor. K belgesine sahip olan araçların muayenesi 1 ay geçtiğinde belgeler düşüyor ve cezai işelm uygulanıyor. Mağduriyetleri gidermek gerekir. Bu nedenle muayene süreleri yıl sonuna kadar uzatılmalı. Ayrıca muatyene ücretleri de düşürülmeli.” ifadelerini kullandı.

ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ İNDİRİLSİN TALEBİ

Ticari araçlar için uygulanan muayene tarifesine de değinen Bendevi Palandöken, “Otobüs, kamyon ve çekici gibi ticari araçların muayenelerinde462 TL nakit olarak alınıyor. Otomobil, kamyonet, minibüs gibi araçlar 342 TL vemotorsiklet, motorlu bisikletler ise 174 TL muayene ücreti ödüyorlar. Gecikme durumunda ise her ay için yüzde 5 faiz uygulanıyor. Buna bir son vermek gerekir.” şeklinde konuştu.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken kısa bir süre önce doğalgaz ve elektrik faturalarına da indirim talep etmişti. Ancak bu talep şu ana kadar yetkili kurumlar ve kişilerden karşılık görmedi.

isbilgisi.com