Araç Kredilerindeki Görülmemiş Faiz Oranlarının Ardından ÖTV İndirimi Gelecek Mi? Maliye Bakanı Berat Albayrak ÖTV İndirimi Hakkında Ne Dedi?

Tarihi araç kredi faizlerinin ardından şimdilerde vatandaşlar ÖTV indirimi bekliyorlar. Peki ÖTV indirimi gelecek mi? İndirim için çalışmalar yapılacak mı?

OTOMOBİL 13.06.2020 - 19:48 13.06.2020 - 19:48

Kamu bankaları tarafından açıklanan kredi destek paketi içerisinde araç faiz oranlarının da görülmemiş seviyelere düşürülmesinin ardından araç almak isteyen vatandaşlar harekete geçtiler. Bu durumda araç piyasasının canlandığı belirlendi. Araç almak isteyen vatandaşların son zamanlarda merakla beklediği ÖTV indirimi hakkında henüz net bir açıklama gelmedi.

Geçtiğimiz yıl araç fiyatları üzerinden ÖTV indiriminin yapılmasının ardından satışlarda bir talep patlaması meydana gelmişti. Bunun ardından bu yıl da aynı beklentinin gerçekleştiği ifade edildi.

Bu Yıl ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

ÖTV indirimi beklentilerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde 2020 yılı için ÖTV indirimi konusunda bir çalışmanın yürütüldüğünü ifade etti. Bu müjdenin ardından araç piyasasının büyük oranda hareketlenmesi bekleniyor. Ancak kararın ne zaman çıkacağı ya da nasıl bir karar alınacağı konusunda net bir açıklama yapılmadı.

Engelli Vatandaşlar İçin ÖTV İndirimi Kararı Çıktı

ÖTV indirimi hakkında 2020 yılının ilk ayında engelli vatandaşlar için bir ÖTV kararı verildi. Resmi Gazete’de yayınlanan bu karar sonrasında ÖTV ve KDV dahil olmak üzere 303.200 liraya kadar olan araçlar için ÖTV alınmamasına karar verildi. Bu kararın engelli vatandaşlar için çıkmasının ardından diğer vatandaşlar için de çıkmasının istendiği belirtildi.

ÖTV indiriminin gündeme gelmesinin ardından geçtiğimiz yıllarda araç piyasasında bir canlanma meydana gelmişti. Şimdilerde de kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte ÖTV indiriminin de gelmesi halinde piyasalarda büyük bir talep patlamasının yaşanması bekleniyor.

isbilgisi.com